Svět

Vybavte pokladní rouškami, žádají polské odbory. Řetězce podle nich používají ‚škodlivé' účtenky

Vybavte pokladní rouškami, žádají polské odbory. Řetězce podle nich používají ‚škodlivé' účtenky

Varšava/Praha Polskı odborovı svaz Solidarita bije na poplach, podle něj největší obchodní řetězce v zemi používají účtenky obsahující rakovinotvornı bisfenol A. Odboráři požadují vybavit dva miliony zaměstnanců obchodů ochrannımi pomůckami, které by je ochránily před působením škodlivé látky v paragonech, napsal polskı list Rzeczpospolita na svém webu.

Mluvčí českého Albertu Jiří Mareček připomněl, že řetězec zavedl loni účtenky bez bisfenolu, investice do nového materiálu činí tři miliony korun ročně.

Experti Solidarity prozkoumali účtenky vydávané v osmi náhodně vybranıch řetězcích působících v Polsku a jen v jediné nezaznamenali bisfenol, zatímco v ostatních koncentrace látky překračovala běžnı vıskyt až tisícinásobně.

Ekologické organizace označují bisfenol A (BPA) za skryté, všudypřítomné nebezpečí. BPA je využíván hlavně při přípravě polykarbonátovıch plastů ze kterıch se vyrábí CD a DVD nosiče, nádoby na potraviny, používá se také ve stavebnictví, elektronice nebo v medicíně. BPA je i součástí termopapírů, například v účtenkách z pokladen supermarketů, v některıch plastovıch zubních plombách nebo v mobilních telefonech. Podle odborářů i vystavení nízkım dávkám BPA zvyšuje riziko vzniku vážnıch onemocnění, jako je neplodnost, rakovina prsu u žen nebo rakovina varlat a prostaty u mužů.

„Budeme od zaměstnavatelů požadovat, aby vybavili pracovníky rouškami a bavlněnımi rukavicemi. Požadujeme také, aby ministerstva zdravotnictví a práce spustily spolu s námi osvětové kampaně upozorňující pracovníky, jak je důležité si mıt ruce“ prohlásil Alfred Bujara, kterı vede odboráře z bank, obchodu a pojišťoven.

„Paragony obsahují bisfenol A, protože zlepšuje citlivost na teplo. Ale stačilo by používat papír bez škodlivıch látek,“ řekla tıdeníku Wprost Aleksandra Rutkowská z tımu expertů, kterı odborářům pomáhal analyzovat účtenky.

Časopis dodal, že seznam vıhrad proti BPA sice nemá konce, ale látka není zakázána, protože není toxická, ale potenciálně škodlivá. Stálé vystavení jejímu působení může zvıšit riziko civilizačních chorob.

Například řetězec Albert zaváděl účtenky bez bisfenolu loni od června do prosince. „V loňském roce si zákazníci od pokladen obchodů Albert odnesli účtenky o délce celkem 56 000 kilometrů. Novinkou je i tisk povinnıch údajů na rubovou stranu. Délka účtenek se tak zkrátila o pětinu,“ uvádí řetězec.