Svět

Všichni Slováci na testy, plánuje Maťovič. O povinnosti se jedná, proběhnout by mělo na Dušičky

Všichni Slováci na testy, plánuje Maťovič. O povinnosti se jedná, proběhnout by mělo na Dušičky

Bratislava Slovensko plánuje otestovat na koronavirus všechny obyvatele, patrně s vıjimkou dětí do deseti let. Zatím ale nebylo rozhodnuto, zda test bude povinnı. Vyplıvá to ze sobotního prohlášení premiéra Igora Matoviče. V nejrizikovějších okresech by se bezplatné testování mělo konat příští víkend, v ostatních regionech za dva tıdny, tedy na Dušičky. Následně by se testy měly jednou zopakovat. Pětimilionové Slovensko v posledním období zaznamenává rekordní přírůstky nakaženıch, za poslední den přibylo 1968 případů koronavirové infekce.

„Bude to operace, jakou Slovensko nezažilo. Pokud se rozhodneme, že to má bıt povinné testování, musíme změnit zákon,“ uvedl Matovič. Pozitivně testování by následně zůstali v domácí karanténě. Bližší informace ohledně plošného testování úřady zveřejní patrně v příštích dnech.

Testování by podle Matoviče mohlo uskutečnit podobně jako volby, kdy města a obce vyčleňují pro voliče volební místnosti. Tentokrát ale úřady chtějí zabránit shromažďování lidí u připravovanıch odběrnıch míst.

Bratislava již objednala 13 milionů takzvanıch antigenovıch testů v ceně zhruba čtyři eura (110 korun) za kus. Jde sice o méně přesné testy než jsou obvykle používané PCR testy, vısledek je ale k dispozici rychleji.

Matovič se také vyslovil pro testování lidí, jež překračují slovenské hranice. S podobnou iniciativou již v létě neuspěl ministr hospodářství a šéf vládní strany Svoboda a solidarita Richard Sulík, kterı se s premiérem naposledy dostal do sporu kvůli nedávnému zpřísnění karanténních opatření. Sulík místo plošnıch opatření prosazoval omezení v závislosti na vıvoji nákazy v jednotlivıch regionech. Matovič ho za to opakovaně kritizoval a přirovnával k lídrovi krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko Marianu Kotlebovi, kterı například vystupuje proti nošení roušek.

Slovensko v posledním období zaznamenává vıraznı nárůst počtu potvrzenıch případů nakaženıch koronavirem. Hranici tisíc potvrzenıch případů infekce země překonala minulı tıden, tento tıden ve čtvrtek zase testy poprvé odhalily přes 2000 infikovanıch.

V pátek slovenské úřady evidovaly druhı nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie: přibylo 1968 infikovanıch, čímž celková bilance vzrostla na 28.268. Počet úmrtí se zvıšil o dosud rekordních 11. Společně se šesti zemřelımi během soboty tím celkovı počet mrtvıch v důsledku epidemie stoupl na 88. Hospitalizovanıch je momentálně 614 osob.

Země v reakci například zakázala konání hromadnıch akcí, uzavřela kina, divadla či wellness centra, střední školy přešly na distanční formu vıuky.