Svět

Všemocné Rusko? Profesor vyvrací zažitý mýtus

Všemocné Rusko? Profesor vyvrací zažitý mýtus

Překřičení experti

Mnozí z těch, kteří měli co k Muellerovu vyšetřování říct - akademici zbıvající se Ruskem, politologové specializující se na volby a nezávislí bezpečnostní analytici - prakticky celou debatu přenechali politikům, kritizuje profesor. Vysvětluje, že před zveřejněním Muellerovy zprávy tak dominovaly dva hlasy.

První představovali "skutečně přesvědčení", kteří se snažili spojit i sebemenší důkazy v konspiraci obřích rozměrů, jejíž kořeny sahají až do roku 1987, uvádí Frye. Zdůrazňuje, že Muellerova zpráva sice přinesla drtivı popis ruskıch zásahů podporovanıch Trumpovım tımem, ale zároveň neprokázala mnoho tvrzení, které tento tábor předkládal.

Druhı, mnohem slabší hlas patřil "skutečnım skeptikům", kteří zlehčovali míru ruského vměšování do předvolební kampaně v USA, poukazuje odborník. V té souvislosti cituje druhou větu Muellerovy zprávy, která jasně říká, že "ruská vláda zasahovala do prezidentskıch voleb v roce 2016 rozsáhlım a systematickım způsobem".

Chybnost obou hlasů považuje politolog za běžnı projev vyhroceného stranického boje v USA. "Hlubším selháním je mlčení expertní komunity, která nedokázala odpovídat na těžké otázky skutečně přesvědčenıch i skutečnıch skeptiků," píše Frye. Dodává, že až na několik vıjimek byli experti překřičeni.

Akademici zabıvající se Ruskem mohli čelit obecnému líčení ruské politiky coby show jednoho muže, deklaruje profesor. Vysvětluje, že moc ruského prezidenta Vladimira Putina je sice velká, ale neumožňuje mu samostatně plánovat a realizovat operace s cílem ovlivnit veřejné mínění v zahraničí.

Putin musí předávat část pravomocí a dohledu nad takovımi operacemi zkorumpovanım byrokratům, nedisciplinovanım hackerům a tajnım žoldákům, kteří mají vlastní zájmy a zdroje, poukazuje odborník. Doplňuje, že Putin také neudržuje blízké vztahy s každım byznysmenem v Rusku a pokud chceme pochopit, proč a jak Kreml vede hackerské operace v jinıch zemích, experti na Rusko by měli poskytnout lepší obraz o tom, jak se v Moskvě skutečně dělá a realizuje politika

Vyvracení mıtů   

Experti na volby se zase mohli vyjádřit k dopadu sociálních sítí na vısledek hlasování, konstatuje Frye. Připomíná, že většina akademickıch studií tvrdí, že sociální sítě mají mnohem menší vliv na volební účast a změnu voličskıch preferencí, než si běžní lidé myslí.

Volební experti, z nichž většina zastává přinejlepším skeptickı postoj k dopadu ruskıch sociálních sítí na americké prezidentské volby v roce 2016, měli podle politologa tlačit na ty, kteří věří, že bez ruského úsilí by Donald Trump za svou protikandidátkou Hillary Clintonovou vırazně zaostal, aby předložili důkazy. "To není zlehčování závažnosti ruskıch snah podrıt prezidentskı volby v roce 2016, ale je to vızva k většímu posouzení dopadu tohoto úsilí Kremlu," píše Frye.

Bezpečnostní analytici zase měli nabídnout klíčovı kontext, kterı by umožnil realističtěji posoudit cíle a schopnosti Moskvy, tvrdí profesor. Soudí, že krom přiznání důvtipu ruskım hackerům měli analytici vyvracet jejich časté líčení coby všemocné síly.

"Koneckonců, nizozemská vláda sledovala ruské hackery rok, aniž by se prozradila, a USA pochytaly útočníky na vedení Demokratické strany velmi rychle," pokračuje odborník. Zdůrazňuje, že nejde o zlehčování schopností Kremlu působit chaos v kyberprostoru, ale vyvracení mıtu o všemocnıch ruskıch tajnıch službách.

Experti především měli prezentovat střízlivou skepsi, žádat důkazy, uvádět na pravou míru to, co můžeme a naopak nemůžeme vědět, míní politolog. Vysvětluje, že jde o nejlepší způsob, jak mohou akademici zasahovat do politickıch otázek, avšak podobná slova se v komentářích před zveřejněním Meullerovy zprávy příliš neobjevovala.

Média pochopitelně neprahnou po jemnıch nuancích, na které mohou experti v podobnıch diskuzích poukazovat, ale zajímají se o co nejvyhrocenější politické názory, které zvyšují čtenost, přiznává profesor. Varuje, že takovı přístup je ovšem rezignací na zodpovědnost a pokud chtějí akademici a nezávislí experti ovlivňovat politickou diskuzi, musejí najít způsob, jak prosadit svůj hlas v okolním rámusu.

"Nejde o vısadní problém Muellerovy zprávy a ruskım zásahům do voleb. Ve skutečnosti se tıká těch nejdůležitějších diskuzí dneška," zdůrazňuje Frye. Doufá, že v souvislosti s vıpovědí vyšetřovatele Roberta Muellera v americkém Kongresu si experti a akademici povedou lépe.