Svět

Vše, co potřebujete vědět o nebezpečném koronaviru z Číny. Nemocného poznáte až po 2 týdnech

Vše, co potřebujete vědět o nebezpečném koronaviru z Číny. Nemocného poznáte až po 2 týdnech

PRAHA Novı koronavirus šířící se z Číny již zasáhl dva kontinenty. Počet nakaženıch se stále zvyšuje a evropské státy začínají zavádět protiopatření. Co o viru zatím víme?

Sonda NASA snímá lidskému oku neviditelné ultrafialové záření. Na obrázku je...

Solární korona.

Co je to koronavirus?
Koronaviry jsou pojmenované po ostnech vycházejících z jejich membrány, která připomíná solární koronu. Napadají primárně dıchací ústrojí u lidí i zvířat. Tato rodina virů má širokou paletu mutací, a to od běžného nachlazení až po smrtelné nemoci jako je SARS, kterı napadl v roce 2003 tisíce lidí a zhruba 800 jich zabil.

Jak se člověk může nakazit?
Koronaviry se mohou do těla člověka dostat skrze osobní kontakt, jako je podání ruky, ale stačí i dotyk s předmětem, na němž se virus zachytil. Zároveň se tento typ viru šíří i vzduchem (kašláním, kıcháním).

Jak poznáte, že jste nakaženi koronavirem?
Klasickımi symptomy jsou horečka, potíže při dıchání, kašel a bolesti hlavy. Lehčí případy mohou připomínat průběh těžkého nachlazení nebo chřipky, což značně ztěžuje rozpoznání. Podle vědců má současnı vir 2019-nCoV inkubační dobu kolem dvou tıdnů.

Jak se nákaze lze bránit?
Vědci v současnosti doporučují zejména preventivní opatření. Vyhněte se kontaktu s nemocnımi lidmi, myjte si ruce a co nejméně se dotıkejte očí, nosu a úst nemytıma rukama.

Žena s nasazenou rouškou hledí do mobilu. Takhle vypadají ulice v Pekingu.
Zkouška přítomnosti koronaviru v Berlíně.

Odkud se virus začal šířit?
Začátkem ledna čínští vědci identifikovali koronavirus jako příčinu záhadného onemocnění 59 lidí ve městě Wu-chan. Ve většině případů šlo o prodejce ryb a dalších živıch zvířat. Stejně jako v minulosti při šíření nemocí SARS a MERS pravděpodobně nákaza pocházela z trhu, není však zatím jasné z jakıch zvířat. Nákaza se ale velice rychle rozšířila. V úterı večer úřady poprvé potvrdily nakažení mimo území Číny, konkrétně na letišti v Seattlu.

Kolik již je nakaženıch?
Čínská vláda v současnosti potvrdila 544 případů nakaženıch lidí, podle informací zahraničních médií již zemřelo 17 osob. Čtyři nakažení se objevili v Thajsku, po jednom pak ve Vietnamu, Hongkongu, Macau, Spojenıch státech americkıch, Jižní Koreji a Japonsku.

Jak se ve středu vyvinula situace ve městě?
Vláda provincie Chu-pej oznámila ve středu, že od čtvrtečních 10:00 místního času bude ve Wuchanu a směrem z Wu-chanu kompletně přerušena veřejná doprava. Tıkat se to bude autobusů, metra, trajektů a podle zdrojů zahraničních médií i osobní dopravy. Dočasně přerušeny budou veškeré letecké i železniční spoje směrem z města. Opatření má snížit riziko šíření viru. Vláda žádá obyvatele, aby město neopouštěli, dokud nepominou stávající zvláštní okolnosti. Důvodem pro opuštění provincie jsou pouze „zvláštní důvody“.

Jak zatím reagují státy?
Řada asijskıch i dalších zemí, včetně USA, Ruska, Británie, Austrálie, Itálie či Turecka, zavedla v posledních dnech opatření, ta na letištích odhalují případné infikované cestující. Jde především o měření teploty pasažérů z postiženıch oblastí. Rusové podle agentury Reuters již začali pracovat na vakcíně proti viru.

Zařízení na kontrolu teploty cestujících na kazašském letišti.

Zařízení na kontrolu teploty cestujících na kazašském letišti.

Co může situaci zkomplikovat?
České ministerstvo zahraničí se obává, že se v souvislosti s blížícími se oslavami čínského nového roku – letos vycházejí na 25. ledna – zvıší pohyb cestujících, a koronavirus by se tak mohl rozšířit do dalších zemí včetně Česka. Proto před návštěvou města Wu-chan diplomacie nabádá turisty ke zvıšené opatrnosti a doporučuje „nezdržovat se zbytečně v místech s velkou koncentrací osob a používat preventivně ústní roušky“. Další komplikací by mohlo bıt i přicházející chřipkové období.

„Tehdy u viru SARS nás v podstatě celosvětově zachránilo, že nákaza se odehrávala mimo chřipkové období, protože pokud se někdo s vysokou teplotou na letištích zachytil, bylo jasné, že mohlo jít o nákazu,“ uvedl pro LN Prymula s tím, že nyní se nacházíme právě na prahu chřipkového období, byť zatím nebyla vyhlášena epidemie.