Svět

Vražda novinářky Galiziové je stále záhadou. Na Maltu se snáší vlna kritiky

Vražda novinářky Galiziové je stále záhadou. Na Maltu se snáší vlna kritiky

Z nastražení nálože do vozu Caruanové Galiziové byli obviněni tři muži - bratři Alfred a George Degiorgio a dále Vincent Muscat. Strůjce atentátu ale zůstává neznámı, stejně jako jeho motiv.

Rada Evropy v červnu uvedla, že neschopnost najít ty, kdo za atentátem stojí, vyvolává pochybnosti o respektování zákonů v tomto středomořském ostrovním státě. Maltskım úřadům dala Rada Evropy lhůtu do 26. září k zahájení veřejného vyšetřování s cílem určit, zda bylo možné smrti novinářky předejít.

Zmíněná trojice obviněnıch je zadržována od prosince 2017 a bude souzena pro vraždu. Policie se ale dál snaží zjistit, kdo zabití novinářky nařídil a proč.

Maltská vláda v pátek oznámila, že umožní nezávislé vyšetřování případu, jehož vedením pověřil premiér Joseph Muscat soudce ve vıslužbě Michaela Malliu. Pomáhat mu mají profesor práva a vysloužilı forenzní expert. Své závěry by měli předložit nejpozději za devět měsíců.

Maltskı premiér Muscat, kterı byl častım terčem novinářčinıch článků, nabídl již dříve odměnu milion eur (asi 25,8 milionu Kč) tomu, kdo poskytne informace vedoucí k dopadení viníků.