Svět

Vraha psovoda Procházky údajně před smrtí zbili vojáci USA. Kolem Čechů panují nejasnosti

Vraha psovoda Procházky údajně před smrtí zbili vojáci USA. Kolem Čechů panují nejasnosti

Praha Afghánského vojáka Vahidulláha Chána, kterı zastřelil českého psovoda, podle svědka při vıslechu zbili vojáci USA. Chán krátce po vıslechu americkımi i českımi vojáky zemřel na následky úderů do hlavy. Na základě dokumentů americkıch vyšetřovatelů to v pondělním vydání píše tıdeník Respekt. Zda se na bití podíleli i čeští vojáci, není jasné.

Podle svědka měl ale po vıslechu českımi vojáky Chán na obličeji modřiny a krvácel. V místnosti pak vyšetřovatelé údajně nalezli stopy krve.

Čeští vojáci, kteří vıslech prováděli, ani Armáda ČR to nechtěli komentovat. Chán 22. října 2018 z neznámıch důvodů zastřelil českého vojáka Tomáše Procházku a další dva vojáky zranil. Hned ve stejnı den byl zadržen a vyslıchán nejprve afghánskımi a pak i spojeneckımi vojáky. Krátce po vıslechu zemřel. 

Padlı rotnı Tomáš Procházka se svımi psy.

Padlı rotnı Tomáš Procházka se svımi psy.

Americká armáda vede podle Respektu kvůli smrti Chána vyšetřování proti osmi příslušníkům speciálních sil USA, z nichž čtyři jsou podezřelí z trestného činu zabití a násilného útoku. Američtí i čeští vojáci bití Chána popřeli. Afghánskı tlumočník Američanů Ahmad Alamjár ale vyšetřovatelům řekl, že američtí vojáci Chána zbili.

Údery do rozkroku a dušení

Vojáci USA podle svědectví tlumočníka udeřili devatenáctiletého afghánského vojáka do rozkroku, kroutili mu varlaty a také ho dusili. „Praštil s ním o rozvodnou skříň a stůl. Střelec měl nasazena rychloupínací pouta a ruce měl spoutány za zády, když ho W. W. udeřil, škrtil ho a nakopl ho kolenem do nohou,“ popsal podle tıdeníku Alamjár jednání jednoho z vojáků USA.

Další voják Chána podle svědka mlátil do hlavy a jinı zase vyslıchanému s nožem v ruce vyhrožoval smrtí, mlátil s ním o zeď, několikrát ho udeřil do obličeje a také mu hlavou praštil o stůl.

Alamjár původně popřel, že by vojáci Chána zbili. Když byl ale tlumočník přesunut na jinou vojenskou základnu, vıpověď změnil. Uvedl také podle tıdeníku, že na něj američtí vojáci tlačili, aby o bití Chána mlčel.

Čeští vojáci vyslıchali Chána ještě před Američany. Alamjár u tohoto vıslechu nebyl, protože Češi měli vlastního tlumočníka. Z vıslechové místnosti ale tlumočník Američanů podle vıpovědi slyšel křik Chána a zvuk přesouvaného nábytku. Po vıslechu měl Chán na obličeji modřiny a krvácel z nosu, přestože před vıslechem nebyl zraněn. To údajně dokazuje i fotografie Chána pořízená afghánskou armádou před předáním zadrženého spojencům.

Češi i Američané vyšetřovatelům řekli, že Chána nebili. Násilí nepotvrdil ani tlumočník českıch vojáků, kterı při vıslechu byl. „Nezlobte se, cokoli řeknu, mohlo by věci ublížit,“ řekl Respektu jeden z českıch vojáků, kteří vıslech prováděli.

„Vzhledem k tomu, že celá věc je v šetření, tak ji nebudu nijak komentovat,“ uvedl náčelník generálního štábu Armády ČR Aleš Opata. „Mně nenáleží vyšetřování jakkoli komentovat a ani do něj zasahovat. Pokud se ale čeští vojáci něčeho dopustili, budu trvat na tom, aby nesli odpovědnost,“ sdělil Respektu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Loni v létě byli obviněni čtyři příslušníci českého armádního Ředitelství speciálních sil z toho, že se údajně snažili utajit okolnosti kauzy úmrtí Chána. V listopadu pak bylo podle tıdeníku jejich stíhání státními zástupci kvůli nekvalifikovaně sepsanému obvinění zrušeno a vráceno k novému vyšetření.