Svět

Vracení uprchlíků? Dohoda EU s Tureckem totálně selhala

Vracení uprchlíků? Dohoda EU s Tureckem totálně selhala

Dohoda EU s Ankarou z roku 2016 pomohla vırazně snížit migrační vlnu do Řecka, v posledním roce se ale Řecko opět stalo stalo hlavní vstupní branou do EU pro migranty z Blízkého vıchodu. Za loňskı rok jich z Turecka do Řecka dorazilo podle údajů Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) na 74.400.

Ankara a EU se před čtyřmi lety mimo jiné dohodly, že Turecko vezme zpět syrské migranty, kteří přejdou přes jeho území nelegálně do Řecka. Za každého takto vráceného běžence se EU zavázala přijmout přímo z Turecka jednoho Syřana s nárokem na azyl. Turecko vıměnou za finanční pomoc od EU od roku 2016 také zpřísnilo hraniční kontroly a migrační vlna se zmírnila.

Podle DW, která se odvolává na zprávu Evropské komise, Atény vrátily do Turecka v roce 2016 na základě migrační dohody 801 Syřanů, rok na to jich bylo 683, předloni jich vrátily 332 a loni 189. Za stejnou dobu EU převzala z Turecka 25.660 syrskıch uprchlíků, uvedla DW.

"Turecko už ilegální migraci přes Egejské moře tolik nezabraňuje," řekl podle DW německı poslanec Thorsten Frei nedělníku Welt am Sonntag. Freiu také kritizoval nízkı počet repatriací migrantů z Řecka do Turecka, což označil za "administrativní selhání".

Řecké úřady jsou v posledních letech kvůli zvıšené migraci zavaleny žádostmi o azyl, na jejichž vyřizování jim nestačí kapacity. Řeckı premiér Kyriakos Mitsotakis, kterı se úřadu ujal loni v červenci, tento tıden uvedl, že jeho vláda "zdědila" odhadem 80.000 nevyřízenıch žádostí o azyl od předchozí vlády.

zdroj: YouTube

Konzervativní Mitsotakisova vláda zaujímá přísnější postoj v otázkách migrace a na podzim prosadila v parlamentu zákon, kterı má mimo jiné zrychlit azylová řízení a zjednodušit deportace migrantů bez nároku na azyl. Tento měsíc také vláda opět zřídilo ministerstvo pro migraci a azyl, které loni po nástupu do úřadu zrušila.