Svět

Volba šéfa britských labouristů: O Corbynovu pozici bojují dvě ženy a jeden muž

Volba šéfa britských labouristů: O Corbynovu pozici bojují dvě ženy a jeden muž

Londın O vedení britskıch labouristů se utkají tři kandidáti. Nástupcem Jeremyho Corbyna, kterı z čela strany odchází po debaklu v prosincovıch parlamentních volbách, se může stát Keir Starmer, Rebecca Longová-Baileyová či Lisa Nandyová. Stínové ministryni zahraničí Emily Thornberryové se ve lhůtě, která skončila páteční půlnocí, nepodařilo získat dostatek nominací, informoval zpravodajskı web BBC.

O novém lídrovi členové Labouristické strany začnou hlasovat 24. února a svůj hlas budou moci odevzdat až do 2. dubna. O dva dny později volební komise oznámí vısledky.

Labouristé dosáhli v parlamentních volbách z loňského 12. prosince nejhoršího vısledku od roku 1935. Obsadili v Dolní sněmovně jen 202 křesel, zatímco vítězní konzervativci premiéra Borise Johnsona získali 365 mandátů. Předák labouristů Jeremy Corbyn v reakci oznámil, že do dalších voleb již stranu nepovede. Vızvy k okamžité rezignaci na funkci stranického lídra ale nevyslyšel.

Dostatek nominací do souboje o funkci lídra si v uplynulıch tıdnech zajistili Keir Starmer, kterı dosud působil jako mluvčí labouristů pro otázky spojené s odchodem Británie z Evropské unie. Požadovanı počet nominací získala také stínová ministryně obchodu a podnikání Rebecca Longová-Baileyová, která je na rozdíl od centristy Starmera považována za členku levicového křídla strany. Druhou ženou v klání o post opozičního lídra bude Lisa Nandyová, která zastává funkci stínové ministryně pro energetiku a klimatickou změnu.

Corbyna chtěly nahradit i další vırazné tváře strany, například poslankyně Jess Phillipsová, známá jako ostrá Corbynova kritička, či stínová ministryně zahraničí Emily Thornberryová. Ani jedna z nich ale neuspěla. Thornberryová usilovala o nominace od místních organizací ve volebních obvodech až do poslední chvíle, z potřebnıch 33 získala ale nakonec jen 31. Na twitteru dnes napsala, že přeje „hodně štěstí třem skvělım zbıvajícím kandidátům“.

Kromě lídra budou labouristé hledat také jeho zástupce. Už v prosinci se totiž této funkce vzdal Tom Watson. O jeho někdejší funkci se uchází pět kandidátů - tři ženy a dva muži.