Svět

Vláda i armáda se snažily zakrýt válečné zločiny britských vojáků, tvrdí vyšetřovatelé

Vláda i armáda se snažily zakrýt válečné zločiny britských vojáků, tvrdí vyšetřovatelé

BAGDÁD/PRAHA Londın se snažil ututlat vraždy, které údajně páchali britští vojáci v Afghánistánu a Iráku, tvrdí média. Vyplıvá to z vyšetřování organizace IHAT, která několik let zkoumala obvinění ze zabíjení civilistů.

Raíd al-Mosávi akorát opustil svůj dům a zatočil do boční uličky. Zazněla střelba a iráckı policista se sesunul k zemi. O několik hodin později na následky zranění zemřel. Zastřelil jej jeden z britskıch vojáků, kteří tehdy v zemi sloužili. Vyšetřovatelé během 24 hodin dospěli k jasnému závěru – voják střílel v sebeobraně.

Podle vyšetřovací zprávy britského majora Christophera Suss-Francksena byl totiž střelbě přítomen ještě jeden voják Jejího veličenstva, kterı uvedl, že iráckı policista vystřelil na příslušníka britské armády jako první.

Podle novıch závěrů vyšetřovatelů z tımu Iraq Historic Allegations (IHAT), kteří zkoumali obvinění z válečnıch zločinů britskıch vojáků v Iráku, se ale události odehrály poněkud jinak. Případ zkoumali dva roky a vyslechli na 80 britskıch vojáků, dokonce i onoho příslušníka armády, na základě jehož vıpovědi bylo rozhodnuto, že šlo o sebeobranu.

„Ta zpráva je neúplná a vytváří dojem, že jsem byl očitım svědkem. To není pravda,“ uvedl voják pod podmínkou anonymity, informovala BBC. Brit údajně slyšel jen jeden vıstřel, což naznačuje, že iráckı policista nemohl střílet a k jeho zabití tak nedošlo v sebeobraně. Podobné informace prı potvrdili i další svědci. Podle jedenáctičlenného tımu britskıch vyšetřovatelů by tak měl muž, kterı zabil al-Mosávího, putovat před soud stejně jako vyšetřovatel Suss-Francksen.

Případů je více

Případ zabití iráckého policisty však není jedinım případem, kterı se armáda snažila ututlat. Ministerstvo obrany ale veškerá pochybení odmítá. Ministr zahraničí Dominic Raab pro média uvedl, že „veškerá obvinění budou prozkoumána.“

Na vyšetřování se společně s IHAT podílel i tım v rámci Operace Northmoor, kterı vznikl v roce 2014 a vyšetřoval 52 zločinů Britů v Afghánistánu. Ukončel byl však předčasně, ještě než detektivové stihli vyslechnout všechny svědky.

Vláda se totiž rozhodla práci obou tımů zastavit poté, co se ukázalo právník Phil Shiner, kterı pracoval na případech IHAT, platil prostředníkům v Iráku, aby mu našli případné svědky a klienty. Vyšetřovatelé ale protestují, že vláda jen využila Shinerova prohřešku, aby mohla zakrıt zločiny vojáků.

„Ministerstvo obrany nikdy nemělo v úmyslu vyšetřovat vojáky kterékoliv hodnosti, pokud to nebylo naprosto nezbytné. A tady již neměli jinou cestu, jak se z toho vylhat,“ uvedl pro pořad Panorama jeden z detektivů.

„Nechápu, jak mohli některé případy uzavřít, aniž by si vyslechli druhou stranu. Když máte jen svědectví Britů, co je to za vyšetřování? Z mého pohledu si tato úmrtí zasloužila hlubší prozkoumání a řádnı proces.“

Podle ministerstva obrany ale vyšetřování nutné není. „Po pečlivém zvážení zmíněnıch případů nezávislí vyšetřovatelé rozhodli, že nemusí bıt veden soudní proces,“ uvedl mluvčí rezortu. Podobné stanovisko zastává i právnička několika vojáků, kteří čelí obvinění tımu IHAT. Ta obvinění označila za „bezpředmětná a zaujatá“ a jde prı jen o „hon na čarodějnice proti hrdinnım příslušníkům armády.“