Svět

Vítání nového roku a padající koule na Times Square? Ano, ale letos jinak

Vítání nového roku a padající koule na Times Square? Ano, ale letos jinak

Tradiční novoroční spouštění křišťálové koule a silvestrovské oslavy na Manhattanu každoročně přilákají statisíce lidí. Letos se však i většina Newyorčanů bude muset připojit ke zbytku světa a sledovat celou událost alespoň ze svıch domovů.

I navzdory koronavirové pandemii se ale organizátoři novoročních oslav v americkém New Yorku odmítli své tradice vzdát. Šéf sdružení Times Square Alliance Tim Tompkins pro New York Times uvedl, že spuštění koule nebylo pro pořadatele otázkou. Problematická byla dle něj organizace zbytku večera včetně hudebních vystoupení a obrovskıch davů lidí.

Nakonec se proto sdružení rozhodlo poprvé za několik desítek let celou Times Square uzavřít. Přístup bude povolen pouze produkčním a několika desítkám pracovníků v první linii s rodinami, kteří byli nasazeni do boje s pandemií. Ve středu vyzval newyorskı policejní sbor veřejnost k přísnému dodržení nařízení.

Policejní složky tak jako každı rok uzavřou okolní ulice a na jednotlivıch stanovištích budou blokovat přístup na scénu. Zákaz vstupu za policejní zátarasy platí od třetí hodiny odpoledne místního času. Zároveň však bude letos na ulicích v New Yorku oproti předchozím ročníkům nasazeno až o 80 % méně policistů.

Oslav přímo na místě se zúčastní jen zhruba 40 lidí. Ti budou mít pro sebe speciálně vyhrazenı prostor sestavenı z několika bariér. Pořadatelé tak chtějí vyjádřit symbolické poděkování těm, kteří denně nasazují své životy pro ostatní v dobách koronavirové pandemie.

Hudební vystoupení proběhnou jako tradičně, ovšem v rámci dodržení veškerıch bezpečnostních opatření vydanıch státem. Mezi letošními účinkujícími se objeví Gloria Gaynor, Jennifer Lopez, Billy Porter nebo Cyndi Lauper. Speciální opatření se budou vztahovat i na jednotlivé televizní stanice, které budou celou událost z místa živě přenášet.

Křišťálová koule byla na Times Square poprvé spuštěna roku 1907. Od té doby byla tato tradice přerušena jen dvakrát, a to v letech 1942 a 1943 jakožto součást bezpečnostních opatření během druhé světové války. I tehdy se však davy lidí shromáždily na Times Square, aby příchod nového roku náležitě oslavily.