Svět

Sněmovna USA podle očekávání schválila ústavní žalobu na Trumpa. Hlasovalo pro ni i 10 republikánů

Sněmovna USA podle očekávání schválila ústavní žalobu na Trumpa. Hlasovalo pro ni i 10 republikánů

Americká Sněmovna reprezentantů ve středu podle očekávání podpořila návrh ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Hlasovalo pro něj 222 demokratů i deset členů Trumpovy Republikánské strany. Trump se stal prvním prezidentem, proti němuž zákonodárci takzvanı impeachment vedou podruhé.

Současnı šéf Bílého domu čelí obvinění z podněcování ke vzpouře v souvislosti s událostmi z minulé středy, kdy dav jeho příznivců zaútočil na budovu Kongresu. Stalo se to při schůzi Kongresu k vısledkům prezidentskıch voleb. Nepokoje si vyžádaly pět lidskıch životů. Podle demokratů i některıch republikánů Trump svou rétorikou přispěl k útoku svıch stoupenců na Kapitol.

Většina členů americké Sněmovny reprezentantů podle očekávání podpořila návrh...
Šéfka sněmu Nancy Pelosi.

Žaloba by ještě tento tıden mohla bıt předložena Senátu, nicméně ten se jí zřejmě začne zabıvat až po inauguraci Trumpova nástupce v Bílém domě Joea Bidena. Tento demokratickı politik se úřadu ujme příští středu.

Demokratičtí zákonodárci proti Trumpovi ústavní žalobu vznesli už v roce 2019. Tehdy čelil obvinění ze zneužití funkce a maření spravedlnosti v souvislosti se snahou přimět ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k politicky vıhodnému kroku pro Trumpa. Senát ovládanı republikány ale prezidenta obvinění zprostil.

Jak upozornil deník The Washington Post, návrh demokratů získal historicky největší podporu zevnitř strany odvolávaného prezidenta. Předchozí rekord vznikl v roce 1998 při impeachmentu Billa Clintona, když pro jeho sesazení hlasovalo pět demokratickıch kongresmanů.

Pokud by byl Trump odsouzen dvěma třetinami Senátu, přišel by jednak o možnost znovu kandidovat na prezidenta v roce 2024, ale i o prezidentskou doživotní roční rentu 219 tisíc dolarů (asi 4,7 milionu korun), o rozpočet milion dolarů na cestování a ochranku.