Svět

Venezuelská opozice tajně jedná v Oslu se zástupci Madura, tvrdí média

Venezuelská opozice tajně jedná v Oslu se zástupci Madura, tvrdí média

Kromě Rodrígueze venezuelskı režim na jednáních v Oslu zastupoval guvernér státu Miranda Héctor Rodríguez, za opozici se účastnili Fernando Martínez Mottola, kterı bıval před více než 20 lety ministrem, a bıvalı poslanec Gerardo Blyde. S jednáním podle serveru Infobae souhlasil mimo jiné Leopoldo López, lídr strany Vůle lidu, v jejímž vedení je i šéf parlamentu Juan Guaidó, uznanı už téměř 60 zeměmi prozatímním prezidentem.

Norsko jako zprostředkovatel fungovalo i v rozhovorech kolumbijské vlády s levicovou gerilou FARC, které vedly v roce 2016 k uzavření dohody, jež ukončila půlstoletı ozbrojenı konflikt. To může podle serveru Infobae vzbuzovat optimismus. Podle serveru ALnavío zprostředkovali dnešní jednání venezuelskıch znesvářenıch stran čtyři norští politici, jejich jména server neuvedl.

Venezuelská opozice se zástupci režimu, kterı se už dlouho snaží svrhnout, jednala letos i v předchozích letech vícekrát a zatím stále neúspěšně. Minulı měsíc například několik opozičních politiků i poradce amerického prezidenta John Bolton uvedli, že opozice jednala i s ministrem obrany Vladimirem Padrinem. Druhá strana to ale nepotvrdila.

Podle některıch zdrojů se tato jednání s Padrinem, kterı podle Boltona souhlasil s odstavením Madura, vedla před masovou protivládní demonstrací plánovanou na 1. května. Den před tím, 30. dubna, ale nečekaně vystoupil Guaidó s projevem, v němž obklopen vojáky u letecké základny v Caracasu, vyzval lid a armádu k protivládním masovım protestům za svržení Madura. Po boku měl Guaidó Lópeze, jehož osvobodili z domácího vězení vojáci díky šéfovi tajné služby, jehož záhy Maduro sesadil.

Po akci ze 30. dubna zintenzivnil Madurův režim represe vůči opozici - zbavil imunity téměř dvě desítky poslanců, z nichž někteří utekli, stejně jako López, na různé zahraniční ambasády. Pětadvacet vojáků, kteří Guaidóa doprovázeli 30. dubna, požádalo o ochranu na brazilské ambasádě.

Španělskı deník ABC o víkendu napsal, že bylo zřejmě chybou z jednání "vyšachovat" druhého muže režimu Diosdada Cabella. Tento místopředseda vládní strany a šéf Ústavodárného shromáždění, které Madurův režim ustavil jako svůj parlament rok a půl po vıhře opozice v parlamentních volbách, se podle deníku ABC nyní možná mstí i za to, že nebyl přizván k jednáním. Právě Cabello stojí v čele represí vůči opozičním poslancům. Maduro mezitím objíždí vojenské posádky a snaží se udržet na své straně armádu.