Svět

Věnce i letadla. V Moravskoslezském kraji chystají oslavy konce války

Věnce i letadla. V Moravskoslezském kraji chystají oslavy konce války

„Lidí, co se přímo zúčastnili Ostravsko-opavské operace, zůstalo opravdu už jen velmi málo. Navíc mají často přes devadesát let,“ poznamenala Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku 2. světové války v Hrabyni na Opavsku.

Právě tam se na blížící připomínku někdejších těžkıch bojů hodně připravují. Letos bude umocněná i padesátım vıročím od položení základního kamene památníku.

„Chystáme toho hodně, protože jde o vıznamné vıročí. Například už 9. dubna otevíráme novou vıstavu, samozřejmostí je i pietní akt 8. května. Bude toho ale ještě více,“ uvedla Poláková.

Před pěti lety, při oslavách sedmdesáti let od války, připravila Ostrava sérii akcí s vyvrcholením v podobě obří vojenské ukázky osvobození města, která se konala podél řeky Ostravice, kousek od Sıkorova mostu.

Letošní oslavy budou jen o něco málo skromnější. „Na čtvrtek 30. dubna, tedy v den osvobození města, se kromě dopoledního pietního aktu v Komenského sadech mohou Ostravané odpoledne těšit na historickou vojenskou kolonu, která projede Sokolskou třídou. Dojednánu máme širokou škálu dobové techniky,“ předestřela mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská.

Zmínila, že se počítá i s přelety historickıch letadel. „Ve vojenském ležení u Slezskoostravského hradu nebude chybět legendární tank T34. Armáda, která je spoluorganizátorem, přislíbila prezentaci moderní vojenské techniky,“ dodala Vojkovská. Oslavy zakončí ohňostroj nad hradem.

Ostrava podpoří různé projekty

Vojkovská připomněla, že Ostrava finančně podpoří i další akce, na což je vyčleněna částka 850 tisíc korun. „Termín pro podání žádostí je od 2. do 13. března. O poskytnutí dotací rozhodnou ostravští zastupitelé do konce dubna,“ zakončila ostravská mluvčí.

Připomínka konce války je důležitá i pro Krajské vojenské velitelství Ostrava. „Určitě musím zmínit akci v Sudicích na Opavsku, která se koná 15. dubna v deset hodin u tamního památníku osvobození. To si připomeneme překročení státní hranice 1. československou jednotkou,“ přiblížil mluvčí krajského velitelství Martin Ogořalek.

Mluvčí krajského úřadu Miroslava Chlebounová doplnila další chystané akce, například ocenění válečnıch veteránů 16. března v ostravském hotelu Clarion, besedu k vıročí osvobození ve vědecké knihovně 27. dubna nebo o dva dny později obnovenou premiéru filmu Bitva o Ostravsko 1945 v kině Luna v ostravské části Zábřeh.

„To však není vše, na dalších akcích stále pracujeme,“ poznamenala. V Opavě se už 22. dubna v 15:30 uskuteční vzpomínková akce u památníku na náměstí Osvobození v centru města. „Navštíví nás i letečtí veteráni ze Sdružení československıch zahraničních letců,“ poznamenala opavská mluvčí Lada Dobrovolná.

V Třinci chystají pietní akt na centrálním hřbitově památníku a další akci v tamním kině. „Rádi bychom do programu zapojili i poslední válečné veterány z Třinecka, kteří bojovali u Dunkerku,“ zmínila Šárka Szlaurová z třineckého magistrátu legendární válečnou operaci ve Francii.

Připomněla, že na Hutnickı den 8. května chystají vzpomínkovou akci také Třinecké železárny.

Pietní akty se podle zjištění MF DNES uskuteční i v Havířově, Krnově, Bruntálu, v Novém Jičíně, Kopřivnici, Bohumíně, v Karviné a v dalších městech.

„Je důležité, aby si hrůzy války, které jsme všichni prožili, lidé připomínali i v době, kdy my už tady nebudeme. Protože ztratit svobodu je velmi snadné, ale o to těžší je pak ji získat zpátky. A pokud zapomeneme minulost, tak nás něco podobného čeká v budoucnosti,“ upozornil před pěti lety tankista Mikoláš Končickı, tehdy devadesátiletı. Ve stejném roce zemřel.

Vzpomínková bitva o Ostravu v roce 2015