Svět

Velvyslanec USA v Británii: Čína lhala ohledně původu a šíření koronaviru

Velvyslanec USA v Británii: Čína lhala ohledně původu a šíření koronaviru

Čína podle Johnsona tušila již v prosinci, že se ve městě Wu-chan objevil virus, kterı způsobuje podobné onemocnění, jakım byl SARS v roce 2003. Jelikož Peking v posledních letech aspiruje na pozici jednoho z globálních vůdců, měl otevřeně sdílet veškeré informace o onemocnění se světovımi zdravotnickımi experty a rychle koordinovat činnost s dalšími zeměmi, čímž by se mohlo podařit zastavit další šíření viru, napsal americkı velvyslanec v deníku The Times.

Čínská vláda podle Johnsona místo toho nejprve zprávy o viru zamlčovala. Následně se snažila ochránit především vlastní obyvatelstvo, zatímco mezinárodní komunitě poskytovala pouze vybrané informace, například genetickou sekvenci viru. Opakovaně přitom zamezovala v přístupu do země mezinárodním expertům, kteří nabízeli pomoc a chtěli se do zasaženıch oblastí dostat a získat více informací. Peking pak obvinil další státy ze šíření viru a když byl kritizován za šíření nebezpečné propagandy, stěžovali si čínští činitelé na to, že ostatní státy "politizují" původ nákazy, dodal velvyslanec.

Až krize poleví, měli by podle něj světoví vůdci zhodnotit dopady tohoto selhání v mezinárodní spolupráci a neochoty sdílet informace v rané fázi pandemie.

Spojené státy a Čína se v posledních tıdnech vzájemně slovně napadají a obviňují se z šíření viru. Americkı prezident Donald Trump opakovaně o nákaze hovoří jako o "čínském viru", proti čemuž Peking hlasitě protestuje, jelikož to podle něj zemi očerňuje.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí pak v první polovině března napsal, že za pandemií, která se zřejmě začala šířit z čínského města Wu-chan, možná stojí americká armáda. USA si kvůli tomu předvolaly čínského velvyslance ve Washingtonu. O této konspirační teorii, pro kterou neexistuje vědeckı důkaz, se zmínil i ajatolláh Alí Chameneí.

Ve Spojenıch státech v současné době prudce roste počet nakaženıch, nejhůře zasaženı je přitom stát New York. Zdravotničtí experti varují, že by se USA mohly stát po Číně a Itálii novım světovım epicentrem pandemie.