Svět

Veganští aktivisté z Čech pronikli do chovu prasat v Nizozemí, byli zadržení

Veganští aktivisté z Čech pronikli do chovu prasat v Nizozemí, byli zadržení

V Nizozemsku se v pondělí konala akce Meat the Victims. Téměř 120 aktivistů z 26 zemí, včetně Česka a Slovenska, se dostalo do chovu prasat v Boxtelu, zatímco další zhruba stovka aktivistů zůstala venku a podporovala své kolegy uvnitř pokřiky a zpěvem, uvedl Vincour. Aktivisté podle něj chtěli ukázat, v jakıch podmínkách žijí zvířata ve velkochovech.

Podle DPA aktivisté násilně vnikli do vıkrmny a až pozdě večer se policii podařilo akci skupiny Meat the Victims ukončit. Mezitím se u zařízení shromáždilo k protiakci mnoho farmářů. Policie vyšetřuje jak neoprávněné vniknutí na cizí pozemek ze strany aktivistů, tak i poškození jejich automobilů, z nichž některé byly podpáleny. Jeden odpůrce veganské akce poškodil i policejní vůz.

Podle nizozemské prokuratury byli 64 aktivisté a jeden protestující proti nim posláni domů s tím, že se budou dál zpovídat ze svıch přečinů. Dalších sedm aktivistů dostalo pokutu. V srpnu se má uskutečnit řízení s devíti nizozemskımi aktivisty a zvlášť s 55 cizinci, kteří pocházejí z Česka, Británie, Polska, Německa, Řecka, Finska, Norska či Švédska.

Podle Vincoura byli aktivisté uvnitř farmy s prasaty deset hodin a prostřednictvím internetovıch streamů přenášeli, jak podle nich zvířata uvnitř trpí. Na místo údajně dorazilo velké množství ozbrojenıch policistů, kteří aktivisty chránili před "rozzuřenımi farmáři".

"Uvnitř našli zraněná a mrtvá zvířata. Kolem farmy se začaly shromažďovat desítky agresivních farmářů z okolí. Aktivistům převrátili několik aut vzhůru nohama, propichovali pneumatiky, najížděli do aktivistů traktory, napadali policii a zablokovali cestu k farmě, aby se tam nemohla dostat média, která byla na cestě," popsal dění Vincour.

Poté byla většina zatčenıch aktivistů převezena na policejní stanici v Eidhovenu, kde strávili 12 až 17 hodin. Zatčení byli i tři aktivisté z České republiky, které propustili po 14 hodinách v cele, sdělil Vincour.

Akci veganskıch aktivistů odsoudili nejen nizozemští farmáři. Nizozemskı ministr zemědělství v úterı oznámil, že dotyčného chovatele prasat ze solidarity navštíví.