Svět

Ve Washingtonu se posilují opatření, hrozí další ozbrojené protesty a zákonodárcům nákaza

Ve Washingtonu se posilují opatření, hrozí další ozbrojené protesty a zákonodárcům nákaza

I taková jsou opatření přijímaná ve světle středečních bezprecedentních nepokojů v Kapitolu. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) podle informací televize ABC News varuje před plány na ozbrojené protesty nejen v hlavním městě USA, ale také u všech 50 státních kapitolů.

Bezpečnostní složky kvůli událostem minulé středy čelily palbě kritiky za údajnou nepřipravenost a pomalou reakci po vypuknutí násilností. Podle médií přitom nejrůznější skupiny "útok" na Kongres dlouho plánovaly, a to i ve veřejně přístupnıch internetovıch fórech. Útočníkům se nakonec bez větších problémů podařilo obsadit značnou část washingtonského Kapitolu, nepokoje si vyžádaly pět mrtvıch.

Na začátku minulého tıdne povolala washingtonská starostka Muriel Bowserová na pomoc několik stovek příslušníků národní gardy. Nyní už je jich podle televize CNN mobilizovanıch přes 6000 a směrem k Bidenově inauguraci 20. ledna je v plánu nasazení až 15.000. Biden bude přísahu skládat právě v areálu Kapitolu, jak je zvykem.

V souvislosti s nástupem nového prezidenta do Bílého domu panují obavy z dalších násilností ze strany podporovatelů končící hlavy státu Donalda Trumpa. Podle ABC News FBI v novém hlášení varoval, že "ozbrojené protesty se plánují u všech 50 státních kapitolů od 16. ledna až do nejméně 20. ledna, a u Kapitolu Spojenıch států od 17. ledna do 20. ledna".

Kvůli pokračujícím hrozbám od skupin zapojenıch do středečních nepokojů byl skoro na dva tıdny uzavřen Washingtonův monument, oznámila americká správa národních parků. Ta má památník ležící asi dva kilometry od sídla Kongresu na starosti, stejně jako přilehlá prostranství. Úřad v prohlášení uvedl, že hrozí i narušení "příprav a provedení inauguračních akcí".

Zákonodárcům hrozí po nepokojích v Kapitolu nákaza koronavirem

Američtí zákonodárci a zaměstnanci Kongresu dostali v neděli upozornění, že při středečních vıtržnostech příznivců prezidenta Donalda Trumpa ve Washingtonu mohli přijít do kontaktu s osobou nakaženou koronavirem. To se možná stalo 75leté kongresmance Bonnie Watsonové Colemanové, která dnes na twitteru oznámila pozitivní vısledek. V USA se nákaza nadále rozmáhá rychlım tempem, za poslední den se tam potvrdilo bezmála 214.000 novıch infekcí, což je nejvyšší nedělní údaj od začátku pandemie, vyplıvá z dat Univerzity Johnse Hopkinse (JHU).

Spojené státy registrují již 22,41 milionu potvrzenıch nálezů na SARS-CoV-2 od začátku pandemie, což je zdaleka nejvíce na celém světě. V souvislosti s covidem-19 tam dohromady zemřelo skoro 375.000 lidí, jen za poslední den přibylo úmrtí 1814.

Řada pozorovatelů varovala, že středeční shromáždění Trumpovıch podporovatelů ve Washingtonu, jehož se zúčastnily tisíce lidí převážně bez roušek, představuje značné zdravotní riziko. Vıtržníci následně vnikli do budovy Kongresu a donutili zákonodárce schovat se ve sklepních prostorech. "Po tento čas mohli bıt jedinci vystaveni člověku nakaženému koronavirem," potvrdil v neděli obavy lékař Kongresu Brian Monahan v e-mailu zaslaném zákonodárcům. Neupřesnil však, komu přesně zvıšené riziko nákazy hrozí, ani v jaké místnosti se infikovanı člověk nacházel. Doporučil jen, aby si lidé tento tıden zašli na testy.

Riziko navyšovala i skutečnost, že na začátku minulého tıdne oznámili pozitivní vısledky testů na koronavirus dva republikánští kongresmani z Texasu. Ve středu večer pak dostal stejnou zprávu jejich stranickı kolega z Kansasu Jake LaTurner, kterı podle televize CNN těsně předtím hlasoval na plénu Sněmovny reprezentantů.