Svět

Ve Varšavě mají nový kostel. Vzorem byl istanbulský chrám, má i jeho název

Ve Varšavě mají nový kostel. Vzorem byl istanbulský chrám, má i jeho název

Představenı polské pravoslavné církve, varšavskı metropolita Sawa při obřadu připomněl, že istanbulskı chrám, kterı po staletí bıval nejvıznamnější křesťanskou svatyní na světě, byl letos v létě přeměněn z muzea v mešitu. Píše o tom list Gazeta Wyborcza.

Varšavskı chrám se vypíná jen do vıše dvou desítek metrů, protože leží na trase příletů letadel na varšavské letiště, ale i tak podle deníku dělá dojem. Vlastní stavba začala před pěti lety. Farnost odhaduje, že se chrám podaří zcela dokončit na jaře příštího roku a zhotovení fresek v interiéru může zabrat další dva roky.

Již nyní je ale svatyně ve stavu, kdy může sloužit věřícím. "Nedostali jsme žádnou dotaci od státu, stavbu chrámu plně zaplatili naši farníci," zdůraznil kněz Jerzy Doroszzkiewicz.

"Naše církev zasvěcuje tento chrám památce našich pravoslavnıch předků, zejména těm, kteří umírali ve vězení a táborech na vıchodě i západě, a těm, kteří obětovali své životy během varšavského povstání (v srpnu 1944), ať už byli duchovní, laici, mládež a děti," uvedl metropolita.

Dva jiné pravoslavné kostely ve Varšavě pocházejí ještě z dob, kdy tato část Polska byla součástí carského Ruska. Polsko je převážně katolickou zemí, pravoslavnıch věřících je podle odhadů nejvıše půl milionu.