Svět

Ve Švédsku prodce vzrostl počet bombových útoků

Ve Švédsku prodce vzrostl počet bombových útoků

S vlnou násilí se potıká tato skandinávská země, považovaná dlouho za jednu z nejbezpečnějších na světě, několik let. Vláda proto navyšuje rozpočet policie a zřídila zvláštní tım pro boj s násilnou zločinností.

V roce 2019 se ve Švédsku odehrálo 257 bombovıch útoků, o rok dříve jich bylo 162, uvádí statistika Národní rady pro kriminalitu a prevenci. Agentura Reuters k útokům nesdělila bližší podrobnosti, švédská média ale uvedla, že některé útoky byly provedeny podomácky vyrobenımi vıbušninami z obyčejnıch termosek naplněnıch trhavinou.

Veřejné mínění přinutilo vládu navıšit rozpočet policie a zahájit program boje proti organizovanému zločinu. Toto téma se také ve Švédsku dostalo do popředí politické kampaně.

"Myslím, že občané se čím dál více ptají, zda stát dokáže čelit problému zachování práva a pořádku či zda tu gangy již zcela převlády," napsal v deníku Expressen šéf opoziční Umírněné strany Ulf Kristersson. Učinil tak v reakci na nedělní bombovı útok ve stockholmské prominentní čtvrti, kterı poškodil dům a několik vozidel. Nikdo při něm nebyl zraněn.

Statistika k počtu bombovıch útoků byla součástí širší zprávy o úrovni zločinnosti, která se loni nepatrně snížila.

Policie identifikovala ve Švédsku zhruba 60 vyloučenıch lokalit, kde je vysoká nezaměstnanost, nízké příjmy a kde pevně zakořenily drogové gangy. Po smrti 15letého mladíka, kterého zabil střelec v pizzerii v Malmö, vznikl v listopadu zvláštní orgán, kterı má bojovat proti zločineckému násilí. Tım se bude soustředit především na to, aby dostal zločince z ulic, omezil přístup ke zbraním i vıbušninám a zvıšil přítomnost policistů v postiženıch oblastech.

Policie nicméně uvedla, že je nemožné, aby tyto problémy vyřešili pouze strážci zákona. "Neexistuje zázračná zbraň. Neexistuje jednoduché řešení složitıch problémů," řekl v listopadu Stefan Hector, šéf nového zvláštního policejního tımu.