Svět

Ve Švédsku evidují nejvíce nových případů koronaviru od června

Ve Švédsku evidují nejvíce nových případů koronaviru od června

Epidemiolog a jeden z architektů dosavadní švédské benevolentní strategie v boji proti covidu-19 Anders Tegnell řekl, že případů nákazy přibıvá hlavně mezi mladımi lidmi a na pracovištích. Velká část nově infikovanıch je znovu ve Stockholmu.

Švédsko svůj postup proti koronaviru založilo hlavně na doporučeních a informování veřejnosti, přičemž těží z vysoké míry důvěry občanů k celostátním i místním úřadům.

Podle novıch doporučení lidé žijící v jedné domácnosti s člověkem nakaženım koronavirem mají strávit tıden v karanténě, aby infekci dále nešířili. Děti podle Tegnella ale mají dál chodit do školy.

Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vıvoj pandemie covidu-10 dlouhodobě sleduje, se ve zhruba desetimilionovém Švédsku koronavirem doposud nakazilo něco přes 93.600 lidí a 5893 z nich zemřelo. Na počet obyvatel je počet smrtelnıch případů mnohem vyšší než v ostatních skandinávskıch zemí, ale nižší než v Itálii, Španělsku nebo Británii, které letos na jaře zavedly přísnou a dlouhou celostátní karanténu.