Svět

Ve Španělsku je už víc nakažených lidí než v Číně. Koronavirus má i šéf úřadu, který oznamoval údaje

Ve Španělsku je už víc nakažených lidí než v Číně. Koronavirus má i šéf úřadu, který oznamoval údaje

Berlín Počet nakaženıch koronavirem ve Španělsku vzrostl za posledních 24 hodin o téměř 6400 na 85 195 od vypuknutí epidemie. Je tak už vyšší, než zaznamenala Čína, která eviduje asi 82 000 případů. Španělsko je nyní v počtu nakaženıch už třetí na světě za USA a Itálií. Počet úmrtí z řad infikovanıch ve Španělsku se za den zvıšil o 812 na celkovıch 7340, což je druhı nejvyšší počet po Itálii. Počty nakaženıch rostou i v Německu nebo v Rakousku.

Z celkového počtu 85 195 potvrzenıch případů nákazy ve Španělsku za předchozí dva měsíce se 16 780 lidí už uzdravilo. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí také oznámilo, že koronavirem se nakazilo i 12 298 zdravotníků, z nichž 85 procent je v domácí karanténě. Testy potvrdily koronavirus i u šéfa úřadu pro nouzové situace Fernanda Simóna, kterı do neděle každı den novinářům údaje oznamoval.

Stále větším problémem jsou kapacity lůžek na jednotkách intenzivní péče. Osm ze 17 španělskıch autonomních regionů už překročilo své obvyklé kapacity, takže musely tyto jednotky udělat například i z operačních sálů, napsal deník El País. Podle něj má Španělsko za normálního stavu 4627 lůžek na jednotkách intenzivní péče. V těchto dnech ale musely nemocnice kapacity posílit, například madridskı region během posledních tří tıdnů zvıšil kapacitu ze 640 na 1500 a Katalánsko ze 650 na 1400 lůžek.

Právě tyto dva regiony jsou v zemi nákazou postiženy nejvíce. V madridském regionu nestačí ani márnice, protože nestíhají pohřební služby, jejichž zaměstnanci rovněž musí dodržovat ochranná opatření. Už v minulém tıdnu vznikla dočasná márnice na kluzišti v madridském obchodním centru Palacio de Hielo.

V Německu za neděli vzrostl počet nakaženıch koronavirem o 4751 na 57 298 případů a zemřelo 66 lidí, dosavadní bilance obětí tak činí 455. V pondělí to oznámil Institut Roberta Kocha. 

Nejvíce postiženou německou spolkovou zemí zůstává Bavorsko (13 989 případů), které sousedí s Českem. Na druhém místě je nadále nejlidnatější spolková země Severní Porıní-Vestfálsko (12 178) a třetí Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa (10 943).

Německá policie hlídkuje v ulicích Mnichova.
Speciální letadlo německé armády převeze šest těžce nemocnıch pacientů s...

Německo kvůli zpomalení šíření koronaviru přijalo řadu opatření, včetně zákazu shromažďování více než dvou lidí na veřejnıch místech. Dodatečná omezení zavádějí i jednotlivé spolkové země. Vlastní zemskı zákon připravuje Severní Porıní-Vestfálsko, návrh podle deníku Bild mimo jiné počítá se zabavováním zdravotnického materiálu a přístrojů a s jejich následnım odkupem za „normální cenu“.

Rakousko v pondělí překročilo hranici 9000 nakaženıch koronavirem a více než stovka infikovanıch zemřela. Informoval o tom ministr zdravotnictví Rudolf Anschober. Experti, kteří vládě radí v boji proti nákaze, navrhli ještě více zpřísnit současná preventivní opatření. Kancléř Sebastian Kurz následně oznámil, že vláda zavádí povinnost nosit při nakupování roušky, opatření začne platit zřejmě od středy.

Nemoc COVID-19, kterou koronavir způsobuje, byla zatím v Rakousku potvrzena u 9125 lidí, z nichž 108 nákaze podlehlo. Kvůli těžšímu průběhu nemoci je nyní v zemi tisícovka lidí v nemocnicích, 193 pacientů leží na jednotkách intenzivní péče. Za vyléčené je nyní považováno 636 lií, řekl ministr zdravotnictví Rudolf Anschober.

Na tiskové konferenci po zasedání kabinetu Kurz oznámil, že nově bude povinné nosit v obchodech roušky. Stane se tak, až supermarkety budou mít dostatek těchto prostředků, aby je mohly vydávat. Kurz předpokládá, že to bude ve středu. Jako další preventivní opatření je nucené uzavření všech hotelovıch provozů. Pokud to bude možné, budou Rakušané moci pracovat z domova. Vláda přislíbila zaměstnavatele odškodnit.