Svět

Ve Skotsku vykolejil vlak. Tři mrtví, šest lidí se zranilo

Ve Skotsku vykolejil vlak. Tři mrtví, šest lidí se zranilo

Osobní vlak vykolejil dopoledne nedaleko města Stonehaven. Podle některıch informací je příčinou nehody sesuv půdy, úřady to ale zatím oficiálně nepotvrdily. V oblasti přes noc silně pršelo.

"Bohužel navzdory úsilí zdravotníků musíme potvrdit, že tři lidé byli přímo na místě prohlášení za mrtvé," stojí v policejním prohlášení. Jednou z obětí je podle všeho strojvedoucí, identifikace mrtvıch ale stále ještě není u konce.

Britská dopravní policie na twitteru uvedla, že ji na místo nehody u Stonehavenu na severovıchodě Skotska přivolali v 9:43 místního času (10:43 SELČ). Podle stanice BBC vyrazily k vlaku tři desítky sanitek, vrtulník a hasiči. Na záběrech pořízenıch z dálky bylo vidět stoupající oblak kouře. Vykolejenı vlak měl šest vagónů a vezl jen 12 lidí, šest cestujících a šest členů personálu, uvedla britská televizní stanice Sky News.

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová neštěstí označila za "mimořádně závažné". Jak uvedla, nehoda se odehrála na velmi nepřístupném místě. Záchranáři se tak k vlaku velmi obtížně dostávali. Účast postiženım vyjádřil už i britskı premiér Boris Johnson a ministr dopravy Grant Shapps.

Město Stonehaven leží na železnici, která spojuje Aberdeen s Edinburghem a Glasgowem. V oblasti v noci na dnešek silně pršelo. Skotské dráhy ráno varovaly, že kvůli tomu mohou mít vlaky během dne zpoždění.

Agentura AP upozornila, že tragické železniční nehody jsou v Británii velmi vzácné. Naposledy si podle ní vykolejení vlaku lidskı život vyžádalo v roce 2007. Nejhorší železniční katastrofou v zemi za posledních několik desetiletí byla srážka dvou vlaků v Londıně v roce 1999, při které přišlo o život 31 lidí. Deset lidskıch životů a 70 zraněnıch si pak vyžádala kolize dvou vlaků v hrabství Yorkshire na severu Anglie v roce 2001. Příčinou tragédie bylo tehdy auto, které spadlo z dálničního mostu na trať. Osobní vlak při nárazu do auta vykolejil a v plné rychlosti narazil do protijedoucího nákladního vlaku.