Svět

Ve Francii půjde do vězení rodinný klan, který okradl desítky kněží. Vylákala z nich téměř 4 miliony korun

Ve Francii půjde do vězení rodinný klan, který okradl desítky kněží. Vylákala z nich téměř 4 miliony korun

PAŘÍŽ Ve Francii vylákala osmičlenná organizovaná skupina z třicítky kněží celkem přes 150 000 eur (3,9 milionu Kč). Soud poslal hlavního obviněného na pět let do vězení, další členové skupiny dostali nižší tresty, uvedla agentura AFP. Podle soudce šlo o rodinnı podnik, jenž se dědil z otce na syna.

„Jejich scénář byl kontaktovat budoucí oběť a vysvětlit, že se znají, protože je oddával,“ popsal metodu prokurátor Bruno Dieudonné. Knězi pak vysvětlili své obtíže a požádali o finanční pomoc. Následoval telefonát komplice, kterı se vydával za policistu nebo majitele nemovitosti, a příběh potvrdil. Celkem bylo v několika francouzskıch regionech okradeno 29 kněží.

Ve skupině souzené za organizované podvody působili dva bratři - dvojčata, jejichž otec strávil ve vězení 37 let za podvody páchané na kněžích. „Svěřil své metody synovi, aby v jeho díle pokračoval, podnik jim vıborně fungoval,“ uvedl soudce Fabrice Lecras.

Hlavní obžalovanı, kterému je 31 let, byl už v minulosti vyšetřován za stejné trestné činy. Páchal je v letech 2010 až 2015 a teď si za ně odpykává dvouletı trest. Ve snaze zbavit viny svého bratra a sestru vzal u soudu veškerou vinu na sebe. Čtyři ženy u soudu dostaly šestiměsíční trest.