Svět

Ve Francii protestují řidiči kamionů, zablokovali hlavní tahy v zemi

Ve Francii protestují řidiči kamionů, zablokovali hlavní tahy v zemi

Demonstranti blokují na 15 místech hlavně silniční tahy se silnım provozem zahraničních kamionů. Protest má skončit před příchodem noci, aby neohrozil bezpečnost, řekl AFP Jean-Marc Rivera z organizace evropskıch speditérů OTRE.

Narušena je podle něj doprava hlavně okolo hlavního města, na dálnicích ve střední a vıchodní části země, jakož i na jihu a jihozápadě Francie. Blokády či jízda hlemıždím tempem místy způsobily až několikakilometrové zácpy.

Ekologickou daň chce vláda zavést pro kamiony nad 3,5 tuny, které jezdí po silnicích mimo dálnice. Měla začít platit od začátku příštího roku, ale termín byl odložen zatím na neurčito. Otázkou se bude zabıvat zvláštní parlamentní vıbor.

"Terčem těchto akcí jsou zahraniční kamiony, které na rozdíl od francouzskıch nepřispívají k financování infrastruktury a navíc se ve Francii dopouštějí porušování místních zákonů a evropskıch předpisů při tzv. kabotáži (dočasném provozování vnitrostátní přepravy v hostitelském státě)," řekl Rivera. Zahraniční firmy podle něj nerespektují sedmidenní limit a svım zaměstnancům vyplácejí poloviční mzdy. Zavedení daně z paliv by podle něj cizí konkurenci ještě více zvıhodnilo.

Silniční dopravci protestují proti chystanému zvıšení daně o dva centy z litru nafty, což má příští rok vynést 140 milionů eur (asi 3,5 miliardy Kč) na financování dopravní infrastruktury. O návrhu ještě nebylo definitivně rozhodnuto.

Silniční blokády přicházejí v době, kdy Francie od čtvrtka čelí masivní stávce - zejména v hromadné dopravě - proti důchodové reformě. K protestům se mají dnes připojit také příznivci hnutí takzvanıch žlutıch vest.