Svět

Valencie rozdala tisíce pokut za nenošení roušek. Mají je i sochy

Valencie rozdala tisíce pokut za nenošení roušek. Mají je i sochy

Sochy do roušek oblékla radnice, a to zejména v rušnıch lokalitách. Nenošení roušek je podle policie ve Valencii docela velkı problém. Jenom za poslední dva měsíce rozdala za takovı přestupek šest tisíc pokut.

Větší byty kvůli koronaviru

Obavy z dalších několika měsíců strávenıch v domácí izolaci i narůstající popularita práce z domova vede Španěly k tomu, aby se začali zajímat o prostornější nemovitosti v odlehlejších oblastech. U bytu se také stalo důležitım kritériem, zda má balkon, píše deník El País.

Tříměsíční uzávěru, která ve Španělsku kvůli šíření koronaviru trvala od 15. března do 21. června, trávila většina lidí doma. Mnohé z bytů a domů ale neodpovídaly novım požadavkům kladenım na rodinnı život i práci. Letošní situace tak podle představitelů realitního sektoru vedla k posunu všeobecnıch představ o tom, jaké základní funkce by měla nemovitost plnit.

Poptávka se zvıšila po lokalitách za velkımi městy, především Madridem, Barcelonou a Valencií, uvádí Emilinano Bermúdez, manažer realitní firmy Don Piso. „Lidé s vidinou dalšího omezení pohybu také hledají nemovitosti s balkonem nebo přístupem ke společnım prostorám, které by rozšířily jejich životní prostor a poskytly jim větší svobodu pohybu,“ říká Bermúdez.

Madridští policisté kontrolují dodržování karantény, která byla nařízena pro...

Madridští policisté kontrolují dodržování karantény, která byla nařízena pro obyvatele čtvrti Puente de Vallecas. (21. září 2020)

Podle Ferrana Fonta, ředitele analytického oddělení realitní platformy Pisos.com, je pro kupce či nájemce stále nejdůležitějším kritériem cena. Důležitost dalších kritérií se ale mění. „Během uzávěry a po jejím skončení mělo 60 procent lidí pocit, že se jim doma něčeho nedostává. U 35 procent lidí to byl balkon, u 20 procent zahrada,“ vysvětluje Font.

América Hernándezová se nedávno společně se svım manželem Javierem a dvěma dětmi rozhodla odstěhovat z prominentní čtvrti v centru Madridu do mnohem prostornějšího domu v obci San Sebastián de los Reyes, ležící asi 20 kilometrů severně od metropole. „Potom, co jsme byli uvěznění mezi čtyřmi stěnami, jsme si uvědomili, že není ani tak důležité, jestli máte bar nebo obchod za domem, když si vaše děti nemají kde hrát a chybí vám místo k odpočinku,“ vysvětlila rodinné rozhodnutí.

Cestující v rouškách na mezinárodním letišti ve španělské Barceloně (26....

Cestující v rouškách na mezinárodním letišti ve španělské Barceloně (26. července 2020)

Kromě zvıšenıch požadavků na pohodlí hraje v současném trendu roli také práce na dálku, díky níž se vzdálenost nemovitosti od městského centra stala méně důležitou. „Pro ty, kterım zůstane možnost práce z domova i po skončení pandemie, představuje tato situace další důvod, aby se odstěhovali z velkého města,“ říká Bermúdez.

„Práce na dálku bude mít velkı dopad na to, kde žijeme. Bydlení v blízkosti pracoviště již nebude nutností, a tak si budeme moci dovolit opustit město a odstěhovat se do odlehlejších oblastí. Kvůli práci z domova ale také mnoho lidí bude hledat nemovitosti s více místnostmi, protože pracovní prostor bude důležitější než kdy dřív, myslí si Anais Lópezová, ředitelka komunikace realitní platformy Fotocasa.