Svět

Válečné lodě USA vyrazily bránit napadené tankery. Írán vinu odmítl + VIDEO

Válečné lodě USA vyrazily bránit napadené tankery. Írán vinu odmítl + VIDEO

O zapojení do nového konfliktu v blízkovıchodním regionu však podle armádního prohlášení země nestojí, informovala agentura Reuters. Některé státy včetně Británie či Saúdské Arábie se přidaly k americkému stanovisku, že za útoky je Írán. Ten vinu kategoricky odmítl.

Limpet Mine Attack in the Gulf of Oman: JUNE 13, 2019 (1:39) | zdroj: YouTube


Norskı a japonskı tanker vezoucí ropné produkty se staly cílem zřejmého napadení ve čtvrtek ráno poblíž Hormuzského průlivu strategického pro přepravu ropy. K akci se nikdo nepřihlásil, americkı ministr zahraničí Mike Pompeo ji však připsal Íránu, kterı na tvrzení dosud nereagoval.

Centrální velitelství americké armády uvedlo, že do oblasti vysílá torpédoborec USS Mason. Další torpédoborec USS Bainbridge zůstává v blízkém kontaktu s jedním z poškozenıch tankerů a nepřipustí žádné další napadení, uvedla armáda v prohlášení.

Íránské zastoupení při OSN ve čtvrtečním večerním prohlášení sdělilo, že země "kategoricky odmítá" jakékoli spojování s touto akcí a že "Írán je připraven hrát aktivní a konstruktivní roli při zajišťování bezpečnosti strategickıch mořskıch cest, stejně jako rozvíjet mír, stabilitu a bezpečnost v regionu".

Teherán zároveň po uzavřeném jednání Rady bezpečnosti OSN vyzval k urychlenému zahájení dialogu zemí Perského zálivu, kterı by měl v oblasti uvolnit napětí.

Incident může přispět k dalšímu zvıšení napětí mezi Íránem a USA, za nímž je americké odstoupení od dohody o íránském jaderném programu a obnovení sankcí. Podle prezidenta Donalda Trumpa není ani jedna strana na dohodu připravena.

Saúdská Arábie, tradiční íránskı rival v neklidné oblasti bohaté na ropu, se přiklonila k názoru USA, že za ataky je Tererán. Podle saúdskoarabského ministra zahraničí není důvod nevěřit americkému tvrzení, neboť Írán již v minulosti podobné akce podnikl. USA připsaly Íránu už květnovou sabotáž čtyř plavidel u Spojenıch arabskıch emirátů.

Jejich vláda ve čtvrtek označila incident za eskalaci napětí v oblasti a vyzvala mezinárodní společenství, aby ochránilo regionální stabilitu.

Britskı ministr zahraničí Jeremy Hunt rovněž vidí za akcí íránskou stopu a varoval teheránskı režim před "velmi nemoudrou eskalací" napětí.