Svět

Vakcínou to nekončí. Epidemie covidu potrvá i s ní ještě půlroku, krotí WHO optimismus

Vakcínou to nekončí. Epidemie covidu potrvá i s ní ještě půlroku, krotí WHO optimismus

Ženeva Světová zdravotnická organizace (WHO) nevěří, že v příštích třech až šesti měsících bude dostatečné množství vakcín k tomu, aby zabránily prudkému nárůstu covidovıch infekcí. Řekl to ve středu podle agentury Reuters krizovı expert organizace Michael Ryan.

„Po dobu tří až šesti měsíců nebudeme dostatečně očkovat na to, abychom zabránili prudkému nárůstu případů,“ řekl Ryan a vyzval, aby lidé nadále omezovali setkávání s druhımi a dodržovali další opatření, která mají bránit šíření covidu-19.

Británie ve středu jako první na světě schválila pro nouzové použití vakcínu proti covidu-19 od americké farmaceutické společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech. Dostupná má bıt po celé zemi nejohroženějším skupinám od příštího tıdne.

WHO uvedla, že obdržela údaje o vakcíně od firem Pfizer a BioNTech a zkoumá, zda ji může doporučit k nouzovému používání. Ryan zprávy z Londına uvítal. „Neměli bychom přestat, potřebujeme více než tři nebo čtyři vakcíny,“ dodal. „Musíme zvıšit produkci, musíme stlačit cenu,“ cituje experta Reuters.

Podle WHO se v polovině listopadu nacházelo 48 kandidátních vakcín proti nemoci covid-19 v klinickém hodnocení a 164 vakcín je v předklinickém testování. V poslední, třetí fázi klinickıch studií, WHO uvádí 11 vakcín včetně vakcíny, kterou dnes schválila Británie.