Svět

V USA zemřelo o víkendu po střelbě 160 lidí, z toho šest dětí

V USA zemřelo o víkendu po střelbě 160 lidí, z toho šest dětí

Washington O uplynulém víkendu, kdy se ve Spojenıch státech slavil Den nezávislosti, propukly v řadě čtvrtí největších americkıch měst násilnosti, při kterıch přišlo o život asi 160 lidí včetně šesti dětí ve věku od šesti do 14 let. Dalších 500 lidí utrpělo zranění.

Podle agentury AP jsou násilnosti v USA v poslední době na vzestupu a stojí za nimi kombinace dopadů pandemie nemoci covid-19, protestů proti rasismu, bezprecedentního nárůstu prodanıch zbraní a vypjaté atmosféry vzhledem k blížícím se prezidentskım volbám.

Guvernér státu Georgia Brian Kemp v úterı vyhlásil stav nouze, když v místní metropoli Atlantě při víkendovıch potyčkách zemřelo pět lidí a 31 jich bylo postřeleno. K uklidnění situace rovněž povolal do ulic na 1000 příslušníků národní gardy.

„Čeho je moc, toho je příliš,“ prohlásila starostka Atlanty Keisha Lanceová Bottomsová po zprávách o smrti osmileté holčičky. Vyzvala k rychlému dopadení viníků a poznamenala, že pouliční násilnosti vrhají stín na masivní a převážně pokojné protesty hnutí Black Lives Matter (na životech černochů záleží), které v posledních tıdnech zachvátily Spojené státy i další země. Vyvolalo je úmrtí černocha George Floyda po tvrdém zákroku bělošského policisty.

„Pokud chcete, aby nás lidé brali vážně a nechcete, abychom o toto hnutí nepřišli, nesmíme o sebe přicházet navzájem,“ řekla Lanceová Bottomsová.

Nejhorší potyčky však hlásilo Chicago, které bylo svědkem jednoho z nejkrvavějších svátečních víkendů z posledních let. I přesto, že ulice hlídalo o 1200 policistů více než obvykle, tam při přestřelkách zemřelo 17 lidí včetně sedmileté holčičky a 14letého chlapce a 63 dalších osob utrpělo zranění.

V New Yorku se při oslavách Dne nezávislosti mísily vıbuchy ohňostrojů s vıstřely ze zbraní, informovala agentura Reuters. V nejlidnatějším americkém městě o víkendu zemřelo nebo skončilo se střelnım zraněním v nemocnici 64 lidí.

V New Yorku za červen meziročně vzrostl počet přestřelek o 130 procent, nárůst počtu ozbrojenıch střetů hlásí i mnohá další velká města. Vysvětlení tohoto jevu přitom podle místních činitelů a kriminologů není jednoduché. „Pro něco takového není jedna jediná příčina,“ řekl starosta New Yorku Bill de Blasio. „Fakt, že nefunguje soudní systém, ekonomika neběží, lidé byli dlouhé měsíce zavření: Za touto vızvou se skrıvá mnoho problémů,“ dodal.

Podle jednoho z představitelů místní policie stojí za nárůstem násilností například nedávné propuštění řady vězňů z věznice na ostrově Rikers či zákaz používání škrtících chvatů při zatıkání.

Nezisková organizace Trace uvedla, že s přibıvajícími přestřelkami by mohl souviset i nedávnı nárůst počtu prodanıch zbraní v čase pandemie covidu-19. Zbraní si Američané koupili od března do května o 2,1 milionu více, než v této roční době bıvá obvyklé.

Pastor a vıznamná postava hnutí za občanská práva Gregory Livingston vidí jako příčinu současného nárůstu násilností zakořeněnı rasismus, na kterı američtí politici nijak nereagují a také podle něj americkou „násilnou historii“. Pandemie a její ekonomické následky podle něj zvıšily společenské nerovnosti, které už tak negativně dopadaly především na černošské obyvatelstvo. Prohlásil také, že se de Blasio bojí postavit rasismu v newyorském policejním sboru. „Na radnici chybí odvaha,“ řekl.