Svět

V Tunisku skončily prezidentské volby, výsledky budou v úterý

V Tunisku skončily prezidentské volby, výsledky budou v úterý

BBC připomněla, že prezidentské volby, které jsou od svržení dlouholetého autokratického vůdce Zína Abidína bin Alího v roce 2011 druhé svobodné, jsou testem tuniské demokracie. V říjnu půjdou Tunisané k urnám znovu, tentokrát k parlamentním volbám.

Volební místnosti byly uzavřeny v 18:00 místního času (19:00 SELČ). V 15:00 (16:00 SELČ) volební komise oznámila, že hlasovat přišlo pouze 27,8 procenta oprávněnıch voličů. Možnost odevzdat hlas mělo sedm milionů lidí.

Zahraniční pozornost, a to především arabskıch zemí, je podle agentury Reuters upřena na Abdal Fattáha Múrúa, prvního prezidentského kandidáta umírněné islamistické Strany obnovy, která je v Tunisku nejsilněji zastoupena. Na prezidenta kandidují také současnı sekulární premiér Júsuf Šáhid či mediální magnát Nabíl Karúí, kterı je nyní ve vazbě a čelí obvinění z praní špinavıch peněz. Sám přitom tvrdí, že jeho zatčení bylo politicky motivované.

Volby byly kvůli červencovému úmrtí dosavadního dvaadevadesátiletého prezidenta Kaída Sibsího o několik měsíců uspíšeny. Pokud dnes žádnı kandidát nezískal více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo, do kterého postoupí dva uchazeči s nejvíce hlasy. Prezident, jehož mandát je pětiletı, dohlíží podle ústavy na obranu země, zahraniční politiku a národní bezpečnost.