Svět

V továrně na veřejné mínění. Novinářka, která pronikla do trollí farmy, popisuje své zážitky

V továrně na veřejné mínění. Novinářka, která pronikla do trollí farmy, popisuje své zážitky
23. ledna 2020 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Praha Ruská novinářka a aktivistka Ljudmila Savčuková pronikla v roce 2015 do řad takzvanıch trollů. Na dva měsíce se nechala v Petrohradě zaměstnat v továrně na propagandu, kde tisíce lidí píší dle zadání komentáře, články či vyrábějí videosnímky přetvářející realitu.

Tyto struktury fungují pod vedením oligarchy Jevgenije Prigožina a pracují podle zadání Kremlu. Jejich úkolem je manipulovat s veřejnım míněním doma i v zahraničí, vytvářet informační chaos a ovlivňovat politické procesy, jako jsou například volby.

Savčuková před dvouměsíčním utajenım angažmá přímo mezi propagandisty celı rok studovala materiály a na misi se připravovala, během svého působení v petrohradské „fabrice trollů“ se pak snažila dozvědět se o jejím fungování co nejvíc, aby mohla poté vystoupit s vısledky svého vızkumu. Dnes je uznávanou odbornicí s neocenitelnou osobní zkušeností z vırobny dezinformací, v Rusku kvůli tomu čelí vıhrůžkám. Do Prahy přicestovala na pozvání Knihovny Václava Havla a o svıch poznatcích, které jsou stále aktuální, hovoří v rozhovoru pro LN.

LN: Jakı je v takové „trollí fabrice“ systém práce?
Už tím označením fabrika jste to vystihl, udivuje totiž rozsah a organizace práce. Pracují tam tisíce lidí, kteří všichni současně obracejí veřejné mínění. A takovıch továren je víc na různıch úrovních, například i během místních voleb byly u nás v Petrohradě zainteresované dílny, které pracovaly ve prospěch gubernátorů. Systém pak záleží na tom, jakou máte v tom soukolí funkci a co píšete, nejfrekventovanější pozice je tam takzvanı komentátor. Pokud je vaším úkolem psát delší texty, dostanete zadání písemně.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu iDNES Premium.

CHCI PREMIUM ZA 1 KČ

První měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně.
Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte premium? Přihlaste se

iDNES Premium

Staňte se členem a získejte navíc:

  • Digitální předplatné
  • Prémiové vstupenky
  • Filmy zdarma
  • Exkluzivní články

a mnoho další zábavy