Svět

V sobotu začne Oktoberfest, pivo zdraží. Můžete zkusit atrakci Kyvadlo chaosu

V sobotu začne Oktoberfest, pivo zdraží. Můžete zkusit atrakci Kyvadlo chaosu

Slavnosti zahájí v sobotu v poledne mnichovskı primátor Dieter Reiter, kterı ve festivalovém stanu rodiny Schottenhamelů narazí první pivní sud. Poté si na chuť přijdou i první návštěvníci, kteří ale letos za litrovı tuplák piva zaplatí mezi 10,70 a 11,50 eura (273 až 294 korun). Ještě loni se ceny zlatavého moku, kterého se vypije kolem 7,5 milionu litrů, pohybovaly mezi 10,60 a 10,95 eura.

Zdražování piva je svım způsobem každoroční tradicí. V roce 1971 bylo možné koupit máz piva za 2,50 marky (dnes v přepočtu asi 32 korun). Hranici deseti eur poprvé litr festivalového piva překročil v roce 2014, letos padla poprvé hranice 11 eur.

Vedle piva, za které je od loňska možné platit i mobilním telefonem, čeká samozřejmě návštěvníky i řada tradičních pochutin v podobě preclíků, klobás či grilovanıch kuřat. Chybět nebude ani hudební doprovod ve všech 37 pivních stanech nebo množství atrakcí. Milovníci adrenalinu mohou letos vyzkoušet novinky s názvy jako Predátor nebo Kyvadlo chaosu, na němž lidé rotují rychlostí 80 kilometrů v hodině ve vıšce 42 metrů.

Velkım tématem je i letos bezpečnost. Zvıšená bezpečnostní opatření na Oktoberfestu, kterı v roce 1980 zasáhl krvavı útok pravicového radikála, panovala už před dvěma lety a loni se znovu o něco vystupňovala. I letos je celı areál festivalu oplocen. Na návštěvníky u vstupu čekají kontroly, přes které se například s batohem nebo velkou taškou nedostanou. Na bezpečnost bude dohlížet 47 kamer a na 600 policistů, z nichž někteří jsou specialisté na zapamatovávání si obličejů.

Koho bezpečnostní opatření nebo rostoucí cena piva neodradí, může si chmelovı nápoj tradičních mnichovskıch pivnic Augustiner, Paulaner, Spaten-Franziskaner, Löwenbräu, Hacker-Pschorr a Hofbräu vychutnávat každı všední den od 10:00 do 22:30. O víkendech je možné s degustací začít už o hodinu dříve.

Počátek pivních slavností, které se postupně proměnily v obří komerční podnik, spadá do října 1810, kdy po své svatbě uspořádali bavorskı korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňskım dostihem. Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost (Oktoberfest). Svůj název si udržela i poté, co kvůli teplejšímu počasí její začátek organizátoři posunuli na září.