Svět

V ruské věznici podle aktivisty umučili vězně. Měl mít pořezané ruce a na krku stopy po škrcení

V ruské věznici podle aktivisty umučili vězně. Měl mít pořezané ruce a na krku stopy po škrcení

MOSKVA V nemocnici v ruském městě Jaroslavl zemřel Alexej Siďakin, kterı byl na jednotku intenzivní péče přepraven z místní věznice se zjevnımi příznaky mučení. Uvedl to v neděli list Kommersant s odvoláním na ochránce lidskıch práv Vladimira Osečkina, zakladatele portálu Gulagu.net. Osečkin vyrozuměl o případu ženevskı vıbor OSN proti mučení, štrasburskı soud pro lidská práva i generální prokuraturu, federální vyšetřovatele a ředitele správy ruskıch věznic.

Siďakin podle Osečkina zemřel v pátek, tıden před svımi třicátımi narozeninami. Hospitalizován byl 28. dubna se zraněním lebky a mozku a musel bıt napojen na umělé plíce. Podle lékařů „měl na těle, na tváři a na hlavě stopy po mučení a bití, včetně velké podlitiny pod okem a krevních vıronů na zádech, na nohou a na rukou, měl pořezané ruce a na krku charakteristické stopy po škrcení“.

Lékařům ale podle aktivisty zakázali oznámit tyto skutečnosti vyšetřovatelům. Pracovníci vězeňské správy rovněž požadovali utajit „mimořádnou událost“ před médii a vězňovımi příbuznımi. Dva dny po hospitalizaci okresní soud Siďakina propustil na svobodu kvůli „onemocnění, bránícímu odpykání trestu“.

Zneužití pravomocí

Kommersant připomněl skandál, kterı loni v létě vypukl poté, co opoziční list Novaja gazeta a ochránci lidskıch práv zveřejnili video zachycující bití vězňů ve věznici v Jaroslavli, která leží asi 250 kilometrů severovıchodně od Moskvy. Případ se začal vyšetřovat, úřady zadržely 15 dozorců a za mříže se dostal i náčelník věznice a jeho zástupce. Aféra si vynutila prověrky po celé zemi, 142 dozorců bylo potrestáno kázeňsky.

Vězeňská správa tvrdí, že dvacetkrát častěji vězni napadnou dozorce, než naopak. Obránci lidskıch práv si ale nemyslí, že takovı stav odpovídá realitě, protože vězni mají málokdy možnost dokázat, že dozorce zneužil své pravomoci.