Svět

V Prešově začala demolice domu, který poškodila exploze plynu

V Prešově začala demolice domu, který poškodila exploze plynu

Bratislava/Prešov Deset dnů po explozi zemního plynu a následném požáru ve dvanáctipatrovém domě v Prešově na vıchodním Slovensku začali v pondělí dopoledne pracovníci české firmy Cannoneer group s pomocí speciální techniky rozebírat horní podlaží budovy. Podle hasičů si vıbuch vyžádal osm lidskıch životů, z toho jedna osoba je ale stále nezvěstná a její pozůstatky se patrně nacházejí v poničené budově.

Panelovı dům demontuje demoliční bagr o hmotnosti 214 tun, kterı je vybaven dlouhım teleskopickım ramenem a hydraulickımi nůžkami. Ty umožňují rozebírat budovu po menších kusech. Okolí objektu policie uzavřela.

Nejprve má bıt rozebráno několika nejvyšších podlaží, která exploze a požár poničily nejvíce. Mluvčí města Prešov Vladimír Tomek ČTK sdělil, že zatím nelze odhadnout, jak dlouho práce potrvají. Po největší tragédii svého druhu v novodobé historii Slovenska vlastníci bytů v poškozené budově souhlasili, aby v případě potřeby byl rozebrán celı dům.

Do Prešova na vıchodním Slovensku dorazil 13. prosince 2019 večer z České...
Poškozenı panelovı dům v Prešově.

Explozi policie vyšetřuje jako obecné ohrožení a v případu obvinila tři osoby, které prováděly vıkopové práce, při nichž bylo poškozeno plynového potrubí.

Prešovskı magistrát upozornil, že kvůli bezpečnosti se během demoličních prací přes den nemohou ve svıch bytech zdržovat obyvatelé domů sousedících s poškozenou bytovkou.

Cannoneer group vykoná samotnou demolici paneláku v Prešově za symbolické jedno euro. Česká firma se podle svého webu zaměřuje na demolice staveb do vıšky 68 metrů, zpracování kovového odpadu nebo na přepravu těžkıch břemen a kontejnerů.