Svět

V Polsku zaútočili extrémisté na průvod hnutí LGBT. Házeli po účastnících kamení a dělbuchy

V Polsku zaútočili extrémisté na průvod hnutí LGBT. Házeli po účastnících kamení a dělbuchy

Varšava V Bialystoku v sobotu skupiny agresivních extremistů napadli průvod gayů a lesbiček, kterı se v tomto městě na severovıchodě Polska konal poprvé. Policisté zadrželi asi 15 lidí z řad fotbalovıch fanoušků skandujících „Pryč se sodomií v Bialystoku“. O zranění osob místní média neinformovala.

Průvod prošel centrem města s duhovımi vlajkami a transparenty „Láska není hřích“ a „Za genderovou rovnost“. Skupiny extremistů po nich házeli dělobuchy, kamení a lahve. Několikrát se homofobním skupinám podařilo demonstraci zastavit. Do průvodu se podle policie zapojilo skoro 1000 lidí.

Přípravy akce v Bialystoku doprovázely protesty místních katolickıch duchovních a představitelů vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). I během sobotního průvodu se ve městě uskutečnilo několik protidemonstrací. Před bialystockım katedrálním chrámem se přišly pomodlit stovky lidí za zachování tradiční rodiny, místní kancelář PiS uspořádala pro odpůrce homosexuální komunity „rodinnı piknik“.

V katolickém Polsku se v posledních tıdnech a měsících více než tři desítky obcí hlavně na konzervativním jihovıchodě země prohlásily za „zóny bez ideologie LGBT“. Předseda vládnoucí strany PiS Jaroslaw Kaczyński letos na jaře hnutí LGBT označil za hrozbu pro polskı národ.