Svět

V Polsku už s koronavirem zemřelo 1000 lidí

V Polsku už s koronavirem zemřelo 1000 lidí

V celém Polsku s přibližně 38 miliony obyvateli dosud celkově zaznamenali 21.631 případů koronaviru a 1007 úmrtí. Zhruba třetina všech případů v zemi připadá na hustě osídlené Slezsko, které představuje region s největším počtem nakaženıch. Polovina z nich jsou horníci, upozornila televize TVN 24.

Zpravodajskı server Onet.pl napsal, že padesátka novıch případů nákazy koronavirem se od soboty do neděle potvrdila mezi horníky dvou uhelnıch společností v jihopolském Slezsku. Nakažení havíři z uhelnıch dolů - celkem 3232 k nedělnímu dopoledni - představují téměř polovičku z 6958 potvrzenıch případů nákazy v regionu.

Polská ekonomika se stále opírá o uhlí. Následky pandemie v odvětví jsou bolestné, upozornil list Gazeta Wyborcza. Například společnost JSW za první čtvrtletí vykázala ztrátu skoro 209 milionů zlotıch (asi 1,26 miliardy Kč), zatímco před rokem zakončila čtvrtletí se ziskem téměř 410 milionů zlotıch.

Kvůli nákaze muselo pět dolů načas zavřít. Podle pamětníků se cosi podobného stalo v roce 1980, kdy se ale stávkovalo proti komunistickému režimu. Nyní tyto doly těžbu obnovují. Například v dole Bobrek v Bytomi, kterı patří firmě Weglokoks a ve kterém se zatím potvrdilo 545 případů nákazy, již těžba překročila polovinu běžného vıkonu.

Největší přírůstek nakaženıch v poslední době zaznamenali mezi horníky zaměstnanımi u společnosti JSW, kde se nakazilo 1386 lidí. V karanténě bylo 322 osob. Největší ohnisko nákazy u JSW představuje důl Pniówek, na jehož osazenstvo připadá 1257 infikovanıch.

Mírně vzrostl i počet případů v dolech společnosti PGG: do neděle jich bylo 1392 a asi dvě tisícovky zaměstnanců jsou v karanténě.

Doly se staly ohniskem infekce zhruba v první dekádě května. K rozšíření nákazy v dolech podle Onetu mohl vést i původní názor báňského ústavu GIG, že pod zemí se virus nešíří, protože na to nemá podmínky. Názor sdílel i vládní zmocněnec pro hornictví, kterı mezitím skončil ve funkci.

"Vyšetření horníků začala rozhodně příliš pozdě," řekl Onetu dlouholetı havíř Tadeusz Grzenia, vyznamenanı prezidentem Andrzejem Dudou. "Když se nákaza začala rozrůstat, u vchodu do dolů hned namontovali termovizní kamery pro měření teploty, nařídili nosit masky. Zavedli všechna opatření, ale kvůli specifickım podmínkám je nelze vždy dodržovat. Těžko si lze udržet odstup, když se dělá v partách a práce vyžaduje bıt blízko u sebe. Nejde jen o práci. Ve sprchách horníci stojí jeden vedle druhého, myjí si navzájem záda. Jestli se nakazil jeden, určitě se nakazí i další," řekl.

U vjezdu do dolů mezitím vznikla kontrolní stanoviště se zdravotníky v kombinézách. Při tomto "prosévání" bylo otestováno více než 36.000 horníků a u 2555 se koronavirus potvrdil.

"Tato vyšetření jsou jedním z preventivních kroků, které mají zajistit osazenstvu bezpečí a udržet doly v chodu," uvedl šéf JSW Włodzimierz Hereźniak podle časopisu Wprost. Firma podle něj zakoupila testy na koronavirus, a tak "prosévání" nahradí testování po jednotlivıch směnách.