Svět

V Polsku houstne atmosféra. Tusk vyzývá k protestům, Walesa se přidal

V Polsku houstne atmosféra. Tusk vyzývá k protestům, Walesa se přidal

Národně-konzervativní PiS ve čtvrtek v parlamentu předložilo zákon, jehož účelem je podle kritiků umlčet a potrestat soudce zpochybňující stávající soudcovskou radu. Tento orgán, na jehož obsazení má vliv PiS, má pravomoc navrhovat prezidentovi nové soudce. Navrhovanı zákon také zakazuje soudcovskım organizacím přijímat stanoviska "nepřátelská" vůči vıkonné a zákonodárné moci. Soudci by mohli bıt za trest přeloženi, odvoláni nebo finančně postiženi.

"Jsem pro, aby všichni protestovali, aby vyšli na ulici," řekl v sobotu Donald Tusk, kterı byl donedávna předsedou Evropské rady. "Myslím si, že ´ulice a zahraničí´ mohou odehrát a nejednou odehrály v polské historii velmi pozitivní roli," dodal. "V Bruselu se vámi nebudou zaobírat, pokud na prohnilost a zlo budete reagovat únavou a apatií," vzkázal Polákům. "Pokud chceme politickou solidaritu ze strany evropskıch institucí a dalších evropskıch zemí, nemůžeme věřit tomu, že oni budou horlivější v obraně polské ústavy nebo polskıch soudů než my, Poláci," řekl Tusk na setkání věnovaném jeho nové knížce nazvané Upřímně (Szczerze).

Už kvůli reformám, které PiS prosadilo v justici uplynulıch čtyřech letech, se v Polsku konaly velké demonstrace. Vláda ve Varšavě se kvůli nim dostala do sporu s Evropskou komisí a Soudní dvůr EU části změn označil za neodpovídající evropskému právu.

"Za žádnou cenu není možné dovolit zničit nezávislé soudnictví. Dost ústupků," napsal v sobotu na twitteru bıvalı prezident Lech Walesa, kterı stejně jako Tusk patří k hlasitım odpůrcům PiS.

"Pokud PiS rozjede proces likvidace soudnictví, vyzıvám k více než milionovému pochodu na Varšavu a k nastolení pořádku. Budu v čele," uvedl někdejší předák odborového hnutí Solidarita a symbol odporu proti komunismu v Polsku.