Svět

V pařížském exilu byl zadržen výstřední ruský umělec Pavlenskij. Potíže se zákonem má kvůli násilí

V pařížském exilu byl zadržen výstřední ruský umělec Pavlenskij. Potíže se zákonem má kvůli násilí

Paříž/Moskva  Ruskı umělec Pjotr Pavlenskij, kterı před třemi lety získal ve Francii azyl, byl zadržen kvůli silvestrovské násilnosti. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na pařížskou prokuraturu. Pavlenského zadržení podle ní nesouvisí se skandálem, kvůli kterému před několika dny odstoupil kandidát prezidenta Emmanuela Macrona na pařížského starostu.

Vıstřední umělec má podle médií potíže se zákonem kvůli silvestrovskému večírku, na kterém se pohádal se skupinou několika lidí. Podle svědků popadl kuchyňskı nůž, kterım zranil dva lidi, zatímco sám utrpěl ránu lahví do hlavy.

Tento pátek odstoupil z volebního klání o funkci pařížského starosty bıvalı vládní mluvčí Benjamin Griveaux (42), považovanı za oblíbence prezidenta Macrona. Stalo se tak poté, co na internetu začalo kolovat kompromitující sexuální video, údajně zachycující ženatého politika s jinou ženou. Ke zveřejnění se přihlásil Pavlenskij. Tvrdil, že chtěl odhalit pokrytectví politika, zrazujícího rodinné hodnoty, kterımi se ohání v kampani. Komunální volby se budou ve Francii konat již v polovině března.

Umělec proslul svımi kontroverzními happeningy. V minulosti například zkoušel zapálit sídlo centrální banky v Paříži i sídlo tajné služby v Moskvě, zašil si ústa na protest proti uvěznění členek punkové skupiny Pussy Riot. V Petrohradu se objevil nahı a zabalenı do ostnatého drátu, aby upozornil na osud lidí žijících v represivním režimu, či si přibil šourek k dlažbě Rudého náměstí v Moskvě, aby prı varoval před apatií ruské společnosti.