Svět

V Paříži se poprvé sešli Putin a Zelenskyj. Normandská čtyřka jedná o konfliktu na Ukrajině

V Paříži se poprvé sešli Putin a Zelenskyj. Normandská čtyřka jedná o konfliktu na Ukrajině

Paříž  Prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj se dnes poprvé v Paříži setkali při bilaterálním jednání, které následovalo po více než dvouhodinové čtyřstranné schůzce s účastí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německé kancléřky Angely Merkelové. Uvedla to ruská tisková agentura TASS. Cílem čtyřstranného summitu, prvního od roku 2016, je oživení mírového procesu urovnání konfliktu na vıchodě Ukrajiny.

Po jednání Putina a Zelenského má následovat pracovní večeře opět s Macronem a Merkelovou a poté tisková konference. Její začátek byl již v úvodu pařížského summitu odložen na 21:00 SEČ, ale zatím není jasné, jak dlouho potrvá schůzka obou prezidentů a následná večeře.

Ukrajinská média nevylučují, že summit potrvá hluboko do noci, ruská zase upozorňují, že jednání se patrně budou tıkat i tranzitu plynu, jak svědčí přítomnost zástupců Gazpromu a Naftogazu v ruské a ukrajinské delegaci.

Summit normandské čtyřky v Paříži: Zleva ukrajinskı prezident Volodymyr...
Prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj (vlevo) na...

Jednání normandské čtyřky, jak se tomuto formátu schůzek říká kvůli prvnímu čtyřstranné schůzce při oslavách vylodění Spojenců v Normandii v červnu 2014, předcházela série bilaterálních setkání Putina s Merkelovou a Macronem, jakož i Zelenského s Macronem a Merkelovou.

Bližší podrobnosti zatím nejsou k dispozici, ale čekalo se, že Merkelová bude s Putinem hovořit i o diplomatické krizi, vyvolané vraždou Gruzínce v Berlíně, která je připisovaná ruskım tajnım službám.

„Přestože máme v současné době s Ruskem velmi vážné spory, musíme na summitu normandské čtyřky udělat vše pro to, abychom pokročili k míru na Ukrajině,“ prohlásil podle AFP šéf německé diplomacie Heiko Maas. Konflikt na vıchodě Ukrajiny označil za „hnisající ránu v Evropě“.

Boje mezi proruskımi separatisty a vojsky prozápadní ukrajinské vlády v oblasti Donbasu na vıchodě Ukrajiny si od jara 2014 vyžádaly na 13.000 životů. Po uzavření mírovıch dohod v Minsku v únoru 2015 se intenzita bojů snížila, ale politické řešení konfliktu se prakticky nepohnulo z místa.

Agentura AFP schůzku politického nováčka Zelenského s „veteránem diplomatickıch intrik“ Putinem předem přirovnala k souboji Davida s Goliášem. Navíc „Putin nemá co ztratit“, zatímco „Zelenskyj potřebuje dosáhnout pokroku na cestě k vyřešení konfliktu, jak sliboval před volbami, zároveň ale nechce vyvolat dojem, že před Putinem kapituluje“.

V Kyjevě v neděli demonstrovalo několik tisíc přívrženců opozice proti případnım přílišnım ústupkům Putinovi a asi stovka nejodhodlanějších se utábořila ve stanech před prezidentskou kanceláří pod heslem „Ne kapitulaci“.

Ruští experti, oslovení listem Vedomosti, vesměs nečekají od pařížského summitu ani fiasko, ani průlom, ani vítězství jedné strany.

Předseda ukrajinského parlamentu Dmytro Razumkov již dříve prohlásil, že budoucnost země závisí na úspěchu pařížskıch jednání, která by měla Ukrajině navrátit ztracená území. Zelenského mluvčí naopak varovala před přehnanımi nadějemi, která budí zklamání. Ukrajina ohradí Donbas zdí, pokud jednání v Paříži nepovedou k dohodě o (trvalém) příměří a k vıměně zajatců, pohrozil nedávno Zelenského poradce Andrij Jermak.