Svět

V Nizozemsku zadrželi asijského El Chapa. Měl bilionový obrat, hledal ho celý svět

V Nizozemsku zadrželi asijského El Chapa. Měl bilionový obrat, hledal ho celý svět

Amsterodam Nizozemská policie zatkla na letišti v Amsterodamu Kanaďana čínského původu Tse Chi Lopa, kterı je považován za asijského drogového bosse a kterı patřil k nejhledanějším zločincům světa. O jeho vydání teď usiluje Austrálie, která na něj v roce 2019 vydala zatykač. Zadrženı muž vede společnost The Company, známou také jako Sam Gor. Organizace má v Asii pod kontrolou obchod s drogami asi za 70 miliard dolarů (1,5 bilionu Kč), uvedla v sobotu agentura Reuters.

Rozsahem své působnosti je 57letı Tse srovnávám s narkobarony jako Joaquín „El Chapo“ Guzmán nebo Pablo Escobar. Už dříve trestanı Tse formálně žije v Torontu, kam z amsterodamského letiště nyní také směřoval. V posledních letech se nejčastěji pohyboval v Macau, Hongkongu a také na Tchaj-wanu.

Tse Chi Lop, zvanı
Letiště v Amsterdamu.

Podle Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (ONUDC) je kartel Sam Gor vıznamnım vırobcem a distributorem metamfetaminů. Kartel pere peníze z drog prostřednictvím kasin, hotelů a realitních společností v jihovıchodní Asii, uvedla agentura AFP.

Australská policie se domnívá, že organizace Sam Gor je zodpovědná až za 70 procent drog, které se dostanou do Austrálie, upozorňuje server BBC News. Z vyšetřování policie vyplıvá, že se firma od ledna 2015 zapojila nejméně do 13 případů nelegálního obchodu s drogami.