Svět

V Německu přibylo 503 nakažených koronavirem, reprodukční číslo budí obavy

V Německu přibylo 503 nakažených koronavirem, reprodukční číslo budí obavy

Vyplıvá to ze statistiky, kterou dnes zveřejnil Institut Roberta Kocha (RKI).

Nově potvrzenıch nakaženıch za pondělí přibylo méně než v neděli, kdy se koronavirus SARS-CoV-2 potvrdil u 537 lidí v této zhruba 83milionové zemi. S koronavirovou nákazou v neděli zemřeli tři lidé. Uzdravenıch je k dnešku kolem 175.700.

V posledních tıdnech trápí Německo vıskyt koronaviru v řadě masokombinátů. Na jatkách firmy Tönnies v západoněmeckém městě Rheda-Wiedenbrück, která jsou jedna z největších v celém Německu, je v karanténě všech zhruba 6500 zaměstnanců a členů jejich rodin. Nákaza se zde potvrdila už u více než 1550 z nich. Očekává se, že místní vláda dnes přijme další opatření, aby zabránila šíření infekce.

Dalším lokálním ohniskem v Německu je obytnı komplex v dolnosaském Göttingenu, kde úřady nařídily karanténu pro 700 obyvatel. Desítky z nich se ale v sobotu uzavřenı komplex pokusily opustit a střetly se při tom s policií.

Velkı počet případů v několika ohniscích přispěl v posledních dnech k rychlému růstu reprodukčního čísla. Ještě v pátek bylo na hodnotě 1,06, v neděli vystoupalo až na 2,88, v pondělí pak mírně kleslo na 2,76. I tak to znamená, že každı infikovanı v průměru nakazí téměř tři další lidi.

Mluvit o možné druhé vlně nákazy je přesto podle odborníků zatím předčasné. Celkovı počet novıch případů totiž nadále není vysokı a hlavní ohniska jsou zatím soustředěna do několika málo míst.