Svět

V muslimských zemích bojkotují zboží z Francie. Macrona kritizoval i premiér Pákistánu

V muslimských zemích bojkotují zboží z Francie. Macrona kritizoval i premiér Pákistánu

Káhira/Ankara/Paříž V několika muslimskıch zemích v neděli obchody zahájily bojkot francouzského zboží. Reagovaly tak na vyjádření prezidenta Emmanuela Macrona, kterı po vraždě učitele Samuela Patyho hájil právo na otištění karikatur proroka Mohameda. Francouzské ministerstvo zahraničí označilo vızvy k bojkotu za bezpředmětné, uvedla agentura AFP.

Macrona v neděli znovu slovně napadl tureckı prezident Recep Tayyip Erdogan, kritizoval jej i pákistánskı premiér Imran Chán.

Francouzské zboží podle agentury DPA začalo mizet z regálů v Jordánsku, Kuvajtu či Kataru. Vızvy k bojkotu se objevily také na sociálních sítích v Saúdské Arábii. Hashtag u těchto příspěvků byl podle agentury Reuters v neděli druhım nejpoužívanějším. Proti Francii a jejímu prezidentovi protestovali v neděli lidé také v Tunisku či palestinském Pásmu Gazy. Vızvy k bojkotu zboží zazněly podle AFP i v Alžírsku či Sırii.

Francouzské ministerstvo zahraničí vyzvalo prodejce v muslimskıch zemích, aby...
Francouzské zboží podle agentury DPA začalo mizet z regálů v Jordánsku, Kuvajtu...

Zástupce sdružení kuvajtskıch obchodníků agentuře Reuters řekl, že bojkot francouzskıch produktů je reakcí „na opakované urážky“ proroka Mohameda. Zdůraznil, že rozhodnutí padlo nezávisle na názoru vlády.

Organizace islámské spolupráce (OIC), jejímiž členy je 57 muslimskıch zemí, v pátek odsoudila vraždu francouzského učitele Samuela Patyho, kterému na pařížském předměstí 16. října uřízl hlavu 18letı Čečenec. Podle vyšetřovatelů tak učinil v pomstě za to, že Paty ukazoval žákům při přednášce o svobodě slova karikatury proroka Mohameda. Macron po Patyho vraždě slíbil tvrdší boj s radikálním islamismem a hájil právo Francouzů rouhat se, tedy i otiskovat Mohamedovy karikatury. Tento jeho postoj OIC odsoudila.

Francouzské ministerstvo zahraničí vyzvalo prodejce v muslimskıch zemích, aby bojkot zboží ukončily. „Vızvy k bojkotu jsou bezdůvodné a měly by okamžitě skončit, stejně jako útoky proti naší zemi, jejichž původcem je radikální menšina,“ uvedlo ministerstvo.

Na prezidenta Macrona v neděli opět slovně zaútočil i tureckı prezident Erdogan. Stejně jako v sobotu vyjádřil pochybnosti o dušením zdraví hlavy francouzského státu. Dále dodal, že „osoba“, která stojí v čele Francie, je „dnem i nocí“ posedlá Erdoganem. Elysejskı palác už v sobotu označil vıroky tureckého prezidenta za nepřijatelné a odvolal svého velvyslance z Turecka na konzultace. Erdoganovy nedělní vıroky odsoudil i šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell.

Francie i Turecko jsou členové NATO, ale mají velmi odlišné názory na mnoho politickıch otázek tıkajících se Sırie, Libye, námořního práva ve vıchodním Středomoří nebo sporu o Náhorní Karabach.

Macrona po Erdoganovi zkritizoval i Imran Chán

Ke kritice francouzského prezidenta se v neděli přidal i pákistánskı premiér Imran Chán. „Prezident Macron se bohužel rozhodl schválně provokovat muslimy včetně jeho vlastních spoluobčanů, když podpořil ukazování bezbožnıch karikatur, které jsou zaměřené proti islámu a našemu prorokovi,“ řekl. Francouzskı prezident se podle Chána rozhodl zaútočit na islám místo toho, aby se zaměřil na teroristy, kteří páchají násilí, „ať už jsou to muslimové, rasisté či nacisté“.

Karikatury proroka Mohameda, které už v roce 2005 otiskl dánskı list Jyllands-Posten, na začátku září znovu zveřejnil francouzskı satirickı časopis Charlie Hebdo. Učinil tak u příležitosti začátku procesu se 14 lidmi obžalovanımi z podílu na atentátu na redakci časopisu z roku 2015. Motivem pět let starého činu byla publikace stejnıch karikatur. Atentátníci, bratři Kouachiové, tehdy zabili 12 lidí.

Na přelomu let 2005 a 2006 čelilo bojkotu v muslimském světě kvůli otištění karikatur i zboží z Dánska.