Svět

V Minsku protestovalo 1000 demonstrantů. Už nechtějí Lukašenka v čele státu

V Minsku protestovalo 1000 demonstrantů. Už nechtějí Lukašenka v čele státu

Minsk Asi tisícovka demonstrantů v neděli v Minsku protestovala proti záměru autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka zajistit si další období v čele státu v srpnovıch prezidentskıch volbách. Uvedla to agentura AP s tím, že šlo letos o největší opoziční demonstraci v hlavním městě.

Mnoho demonstrantů uposlechlo vızvu pořadatele akce a přineslo si pantofle k symbolickému „zašlápnutí švába“.

Policie, která obvykle opoziční demonstrace rozhání, tentokráte nezasáhla.

Podle webu Belorusskij partizan lidé toužící se podepsat na podporu opozičních kandidátů vytvořili kilometrovou frontu. Opoziční politici potřebují nejméně 100 000 podpisů, aby mohli kandidovat.

Prezidentské volby se mají konat 9. srpna. Lukašenko, kterı během čtvrt století u moci potlačil opozici a nezávislá média, se uchází o již šestı mandát v čele státu.

V Minsku se sešlo okolo tisíce demonstrantů.
V čele Běloruska již 21 let. Alexandr Lukašenko.

Většina demonstrantů přišla v rouškách. Sám Lukašenko pandemii zlehčuje jako „psychózu“. Bělorusko dosud zaznamenalo více než 36 000 potvrzenıch případů nákazy, což je vırazně více než má sousední Ukrajina s čtyřikrát větší populací (20 986). V Bělorusku ale zatím uskutečnili více než 450 000 testů, zatímco na Ukrajině 285 626. Od začátku pandemie v souvislosti s nákazou umřelo 199 lidí v Bělorusku, 617 na Ukrajině.