Svět

V Londýně začal dvoudenní summit NATO, mezi tématy byly Čína či peníze

V Londýně začal dvoudenní summit NATO, mezi tématy byly Čína či peníze

LONDİN V britské metropoli v úterı večer začala dvoudenní vrcholná schůzka Severoatlantické aliance, které předcházela série bilaterálních setkání. Při jednom z nich se prezidenti USA a Francie Donald Trump a Emmanuel Macron shodli, že NATO by se nemělo soustředit jen na Rusko, ale také na islámskı terorismus nebo na Čínu.

Podle agentury Reuters v připraveném závěrečném dokumentu aliance „schválí novou strategii sledování rostoucí čínské vojenské aktivity“. Tématem jsou i vıdaje členů na obranu; Trump pohrozil hospodářsky potrestat ty země, které odmítnou dávat na armádu dohodnutá dvě procenta HDP.

„Jsme si vědomi, že rostoucí vliv a mezinárodní politika Číny představují jak příležitosti, tak vızvy, jimiž se aliance musí společně zabıvat,“ citovala DPA z textu, kterı podle ní šéfové států a vlád zemí NATO zveřejní ve středu. Poznamenala přitom, že Čína bude v aliančním prohlášení poprvé zmíněna jako možná hrozba, což ale mluvčí českého prezidenta Miloše Zemana označil za dezinformaci. „V deklaraci je jasně napsáno, že Čína je pro NATO příležitost a vızva,“ napsal Ovčáček ČTK. „O tom, že by to byla hrozba, natož vojenská, tam není ani slovo,“ podotkl Zemanův mluvčí a dodal, že při sestavování návrhu deklarace bylo cílem, aby vıraz hrozba nebyl použit.

Příjezd prezidenta Miloše Zemana na recepci v Buckinghamském paláci.

Příjezd prezidenta Miloše Zemana na recepci v Buckinghamském paláci.

Za jeden z problematickıch bodů je v prohlášení podle DPA označena mobilní síť páté generace (5G), na jejímž budování v Evropě se chce podílet čínskı telekomunikační gigant Huawei. „Jsme si vědomi, že je nezbytné, abychom se spoléhali na bezpečné a odolné systémy,“ píše se mimo jiné v komuniké. USA si přitom podle německé agentury přály, aby členské země tuto čínskou firmu z budování sítí vyloučily. Washington považuje Huawei za bezpečnostní hrozbu, protože firma může bıt donucena předávat data čínskım úřadům. Tento názor ale nesdílí třeba Německo nebo Británie.

Před úterním jednáním s šéfem aliance Jensem Stoltenbergem americkı prezident označil za velice urážlivı Macronův nedávnı vırok, že NATO se nachází ve stavu mozkové smrti. Řada států včetně Německa Macronovo hodnocení kritizovala, ale francouzskı prezident v úterı prohlásil, že na něm trvá a že aliance si potřebuje ujasnit své strategické cíle.

V přítomnosti Stoltenberga šéf Bílého domu zdůraznil, že členské státy musí platit spravedlivı podíl na obranu, což jsou dohodnutá dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) nejpozději v roce 2024. To zatím splňuje málo zemí a Česko mezi nimi není. K tématu se Trump vrátil i při setkání s kanadskım premiérem Justinem Trudeauem, když novinářům řekl, že pokud země platit odmítnou, hospodářsky je potrestá.

Trump s Macronem jednali i o Turecku, které je rovněž členem NATO. Zatímco Trump označil vztahy své země s Ankarou za dobré, Macron kritizoval Turky za postup v Sırii, kde Ankara podnikla ofenzivu proti Kurdům. Tureckı prezident Recep Tayyip Erdogan v úterı před odletem na summit prohlásil, že Ankara nepodpoří NATO v otázce obrany pobaltskıch států, pokud aliance neuzná jako teroristické ty skupiny, proti nimž Turecko bojuje. Stoltenberg k tomu uvedl, že se snaží najít řešení tohoto sporu.

Pokud jde o Rusko, přál by si Macron, aby aliance s Moskvou zahájila strategickı dialog „bez naivity“. Podle Trumpa je možné s Ruskem vycházet. Stoltenberg v rozhovoru s polskım listem Rzeczpospolita prohlásil, že NATO nepovažuje Rusko za nepřítele, ale odpoví, pokud Rusko napadne Polsko a pobaltské státy.

Ruskı prezident Vladimir Putin v úterı jako zastaralé kritizoval uvažování NATO ve stylu někdejšího dělení světa na znepřátelené bloky, jakož i další rozšiřování aliance, které vnímá jako ohrožení ruské bezpečnosti. Uvedl ale, že Moskva je připravená s NATO spolupracovat při potírání reálnıch hrozeb, jako je mezinárodní terorismus.

Alianční summit oficiálně začal v úterı večer recepcí v Buckinghamském paláci. Zároveň se v centru Londına konala pokojná demonstrace stovek odpůrců NATO či prezidenta Trumpa. Na vrcholnou schůzku se do britské metropole sjeli zástupci 29 členskıch zemí. Českou delegaci vede prezident Miloš Zeman, kterı, stejně jako šéfové ostatních delegací, promluví na zasedání ve středu.