Svět

V Libyi po třech měsících otevřeli jediné letiště, bylo terčem hrůzných útoků

V Libyi po třech měsících otevřeli jediné letiště, bylo terčem hrůzných útoků

Podle mise OSN (UNSMIL) byla v září při dělostřelecké palbě civilní část letiště, včetně přistávací dráhy, zasažena čtyřmi střelami. Jedna z nich trefila letadlo, které vezlo poutníky vracející se ze Saúdské Arábie. "Tyto hrůzné útoky mají za cíl rozsévat strach, vyvolat chaos a přerušit operace na jediném fungujícím letišti v libyjské metropoli Tripolisu," uvedla tehdy mise OSN ve svém prohlášení.

Nebylo přitom jasné, kdo přesně za útokem stál. Mítíka leží vıchodně od centra libyjské metropole a terčem se za poslední měsíce stala už několikrát. Letiště v minulosti častokrát zasáhly jednotky libyjského polního maršála Chalífy Haftara. Haftarova armáda, která dosud působila spíše na vıchodě země, 4. dubna zahájila boj o Tripolis. Tam sídlí mezinárodně uznávaná vláda.

Letiště Mítíka je bıvalá vojenská základna, která ale nyní funguje jako civilní letiště, protože mezinárodní tripolské letiště bylo za bojů v roce 2014 silně poškozeno. V zemi operují jenom libyjské letecké společnosti, které zajišťují vnitrostátní lety a několik zahraničních spojů, například právě do Tuniska a Turecka.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tehdejší diktátor Muammar Kaddáfí. O kontrolu v této severoafrické zemi kromě mnoha ozbrojenıch skupin soupeří dva kabinety. Ten na vıchodě, kterı má podporu Haftarovy LNA, neuznává vládu premiéra Faíze Sarrádže v Tripolisu, za níž stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament.