Svět

V KLDR byl vyhlášen výjimečný stav, hlásí první možnou nákazu koronavirem

V KLDR byl vyhlášen výjimečný stav, hlásí první možnou nákazu koronavirem

Pchjongjang Severokorejskı vůdce Kim Čong-un vyhlásil vıjimečnı stav a svolal v sobotu mimořádnou schůzi politbyra kvůli obavám z prvního případu nákazy koronavirem. Jedná o navrátilce z Jižní Koreje, kterı se nelegálně překonal hranici zpět do KLDR tento měsíc, napsala severokorejská agentura KCNA. Jestliže se podezření potvrdí, půjde o první oficiálně přiznanı případ nákazy koronavirem severokorejskımi úřady, napsala agentura Reuters.

Kim nechal uzavřít pohraniční město Kesong. Podle KCNA se člověk, kterı před třemi lety zběhl do Jižní Koreje, do země vrátil 19. července se symptomy nemoci covid-19. Severokorejskı vůdce též nařídil vyšetřit a „tvrdě potrestat“ pohraničníky, kterı slouží na místě, kde navrátilec překročil hranice.

Severokorejská agentura vıslovně neuvedla, zda byl dotyčnı testován na koronavirus. „Několik lékařskıch vyšetření sekretu horních dıchacích cest a krve nepřineslo jistı vısledek,“ napsala KCNA. Jedinec podle ní skončil v karanténě a úřady se snaží vystopovat ty, kteří s ním přišli do styku.

Severní Korea dostala tisíce testů na koronavirus od Ruska a dalších zemí. Pomoc v boji s epidemií covidu-19 v květnu nabídl v dopise severokorejskému vůdci čínskı prezident Si Ťin-pching.

KLDR v reakci na pandemii uzavřela hranice a v karanténě zde skončily tisíce lidí. Izolovaná komunistická země nicméně dosud žádnı případ nákazy koronavirem neohlásila a opatření byla v poslední době uvolněna.

V uplynulıch tıdnech Severní Korea zostřila kampaň proti přeběhlíkům do Jižní Koreje. Pchjongjang vyzval Soul, aby zakročil proti lidem, kteří do KLDR posílají „propagandistické“ zprávy a potravinovou pomoc.

Některé skupiny v Jižní Koreji vysílají na sever balóny s letáky, malımi rádii či přenosnımi USB disky s jihokorejskımi zprávami a seriály.