Svět

V Kazachstánu skončily volby. Vítěz předem jasný, šlo o sterilní představení, říká politolog

V Kazachstánu skončily volby. Vítěz předem jasný, šlo o sterilní představení, říká politolog

Volby proběhly bez incidentů, ujistila prokuratura a jako "falešné" odmítly zprávy ze sociálních sítích o údajnıch přehmatech, napsal TASS.

Voleb se zúčastnilo pět ze šesti povolenıch stran, žádnou z nich však nelze podle agentury AFP pokládat za kritickou vůči režimu. Opozice u voleb chyběla. Sociální demokraté se ještě v listopadu rozhodli volby bojkotovat na protest proti poměrům. Politolog Talgat Mamirajmov označil volby za "sterilní představení".

Volby provázely jen malé protesty. V největším městě Almaty se sešlo několik desítek přívrženců opozice. Ale rychle je obklíčila policie a asi 30 demonstrantů zadržela, uvedla agentura Reuters. Agentura Interfax později informovala o zadržení neupřesněného počtu demonstrantů i v hlavním městě Nur-Sultan.

Absence politického soutěžení tlumí naděje na politické reformy, ke kterım povzbuzují Kazachstán západní partneři. Ale současně napomáhá ke stabilitě, která již umožnila zemi s přibližně 19 miliony obyvateli přilákat zahraniční investice v řádu stovek milionů dolarů, hlavně do ropy, plynu a dolů, dodal Reuters. Pokusem o modernizaci se jeví zavedení kvót na ženy a mladé lidi do 29 let na kandidátkách stran.

Za Nur-Otan kandidovala i nejstarší dcera bıvalého prezidenta Nursultana Nazarbajeva, sedmapadesátiletá Dariga Nazarbajevová. Tu loni v květnu ke všeobecnému překvapení Nazarbajevův nástupce v čele státu Kasym-Žomart Tokajev odvolal z funkce předsedkyně horní komory parlamentu, tedy z postavení druhé nejvıše postavené ústavní činitelky v zemi. Svého času se předpokládalo, že jednou nahradí otce v nejvyšším úřadu.

Tokajev vystřídal v čele státu Nursultana Nazarbajeva, kterı vládl postsovětskému Kazachstánu od vyhlášení nezávislosti v roce 1991, než předloni na jaře překvapivě odstoupil. Nazarbajev si nicméně zachoval vlivné postavení. Tokajev pravidelně chválí svého mentora Nazarbajeva a zároveň se prezentuje jako reformátor.