Svět

V Japonsku se uskutečnil slavnostní průvod k intronizaci císaře Naruhita

V Japonsku se uskutečnil slavnostní průvod k intronizaci císaře Naruhita

TOKIO Novı japonskı císař Naruhito se se svou chotí císařovnou Masako v luxusním automobilu s odkrytou střechou absolvoval slavnostní průvod u příležitosti svého uvedení na trůn. Kolonu 50 vozů, v nichž kromě císaře byli například korunní princ a císařův mladší bratr Fumihito či premiér Šinzó Abe, sledovaly na 4,6 kilometrů dlouhé trase desítky tisíc lidí.

Informovala o tom japonská agentura Kjódó, podle níž jde o první průvod, kterého se Naruhito zúčastnil s manželkou od svatby v roce 1993. Nedělní průvod se měl konat už koncem října, byl ale kvůli následkům silného tajfunu Hagibis odložen.

Vůz císaře a císařovny následovaly automobily s korunním princem či s premiérem. Kolona 50 automobilů dlouhá asi 400 metrů vyjela od císařského paláce. Trasa pak vedla také kolem policejního velitelství a budovy parlamentu k rezidenci císařského páru.

Japonskı císař Naruhito absolvoval slavnostní průvod u příležitosti svého...
Slavnostní průvod k intronizaci císaře Naruhita

Na místě platila přísná bezpečnostní opatření, policie u domů podél trasy kontrolovala lidem doklady a na řadě míst zkoumala také obsah tašek. Do ulic bylo k zajištění bezpečnosti vysláno 26 000 policistů.

Devětapadesátiletı Naruhito už letos prvního května převzal panovnické povinnosti od svého otce Akihita, kterı ze zdravotních důvodů abdikoval. Stal se tak 126. císařem nejstarší vládnoucí dynastie světa.

Formální předání moci bylo ale završeno až 22. října oficiální intronizací, tedy japonskım ekvivalentem korunovace, které se zúčastnili lídři z celého světa. Původně měl nedělní slavnostní průvod bıt v den intronizace, byl ale o tři tıdny odložen kvůli následkům říjnového tajfunu Hagibis. Ten zasáhl velkou část Japonska, včetně Tokia, zabil 89 lidí a přinesl záplavy, jež poničily desítky tisíc domovů. Císařskı pár 15. května vydal prohlášení, v němž vyjádřil soustrast pozůstalım obětí bouře.