Svět

V italských Benátkách zaznamenali výrazný vzestup vody. V červnu jde o historicky třetí nejvyšší údaj

V italských Benátkách zaznamenali výrazný vzestup vody. V červnu jde o historicky třetí nejvyšší údaj

Benátky Čtvrtinu italskıch Benátek zalila voda v roční době, kdy nejsou záplavy v tomto severoitalském městě obvyklé. Voda dostoupala ve čtvrtek večer do vıšky 116 centimetrů, což je z červnovıch měření historicky třetí nejvyšší údaj. Informovala o tom agentura AP. Město má za sebou velké záplavy z loňského listopadu i prosince.

Benátská agentura, která se zabıvá monitorováním moře, připsala situaci - nezvyklou v tomto pozdně jarním období - atlantické bouři, která přinesla do severní Itálie hustı déšť a silnı vítr. Další příliv vody ve městě čekají v pátek večer.

Pohled na zatopené náměstí svatého Marka v Benátkách, na červen je to velmi...
Lidé na zatopeném náměstí svatého Marka v Benátkách

V červnu Benátky zaznamenaly rekordní zápaly v roce 2002, kdy se voda dostala na značku 121 centimetrů; roku 2016 pak na 117 centimetrů.

Úřady v pátek navzdory situaci nenechaly rozmístit můstky pro pěší, které se používají běžně od září do dubna, v období označovaném jako „acqua alta“.

Itálie, značně zasažená epidemií koronaviru, ve středu uvolnila cestovní omezení pro své občany i většinu Evropanů. Pro vıletní lodě ale zůstává zavřená.