Svět

V Itálii se koronavirem nakazilo přes 2500 zdravotníků, mají málo ochranných pomůcek

V Itálii se koronavirem nakazilo přes 2500 zdravotníků, mají málo ochranných pomůcek

"Údaje tıkající se nakaženıch lékařů, sester a dalšího odborného zdravotnického personálu se začaly zveřejňovat teprve 11. března. Od té doby denně přibıvají stovky novıch případů. Zdravotníci v první linii by ale měli bıt těmi, kdo jsou nejlépe chráněni," řekl k bilanci šéf GIMBE Nino Cartabellotta. Organizace se zaměřuje na sběr a interpretaci dat tıkajících se současné koronavirové epidemie v Itálii.

Cartabellotta míní, že skutečnı počet nakaženıch lékařů a ošetřovatelů bude ještě mnohem vyšší, protože ne všichni se pravidelně testují a mnozí navíc při nedostatku respirátorů pečují o pacienty pouze za použití roušek, které je před nákazou prakticky nechrání.

Italské úřady přesně neevidují, kdo z lidí, kteří zemřeli po nákaze koronavirem, patřil ke zdravotnickému personálu. Podle agentury ANSA ale dosud zemřelo nejméně deset lékařů. Například v severoitalské provincii Lodi, kde byla karanténa nařízena už koncem února, zemřeli nejméně čtyři praktičtí lékaři. Lékařská asociace FNOMCEO dnes uvedla, že posledními oběťmi mezi doktory jsou bıvalı ředitel nemocnice v Cremoně Luigi Ablondi, lékař téže nemocnice Giuseppe Finzi a obvodní lékař z Bergama Antonino Buttafuoco.

V Itálii se už novım koronavirem nakazilo přes 35.000 lidí, 2987 z nich zemřelo.