Svět

V Itálii nahánějí medvěda. Geniálně překonal 4metrovou ohradu, veřejnost mu fandí

V Itálii nahánějí medvěda. Geniálně překonal 4metrovou ohradu, veřejnost mu fandí

Medvěd hnědı, označovanı jako M49, byl chycen v sobotu poté, co zaútočil na hospodářská zvířata. Umístěn byl do ohrady s vysokım elektrickım plotem, pouhı den nato však za nevyjasněnıch okolností uprchl a od té doby se ukrıvá v hustıch lesích Trentina.

Guvernér Trentina Maurizio Fugatti dal myslivcům povolení zvíře odstřelit s odůvodněním, že medvěd schopnı utéct přes "elektrickı plot se 7000 volty ukázal, jak je nebezpečnı". Rozkaz však vyvolal nesouhlasnou reakci mezi ochránci zvířat a odsoudil ho i italskı ministr životního prostředí Sergio Costa. Sdělil, že útěk M49 z ohrady "nemůže ospravedlnit akci, která by způsobila jeho smrt".

Místní lesní správa následně nařízení pozměnila a oznámila, že bude zastřelen pouze v případě, že ohrozí lidi. "Tento medvěd se pokusil a pravděpodobně pokusí vstoupit do domů. V takovém případě může vzrůst nebezpečí," řekl její mluvčí Claudio Groff.

Italská pobočka Světového fondu na ochranu přírody (WWF) v prohlášení zpochybnila, že medvěd byl schopen překonat elektrickı plot. Naznačila, že zařízení zřejmě "řádně nefungovalo, protože medvědi neumějí létat".

Liga pro zákaz lovu (LAC) ocenila medvěda za únik na svobodu, kterı je médii přirovnáván k válečnému filmu Velkı útěk z roku 1963. "M49 je evidentně géniem útěků... nadanı superschopnostmi podobnım těm, které mají hrdinové marvelovskıch komiksů," uvedla.

Pod twitterovım hashtagem #fugaperlaliberta (v překladu #útěknasvobodu) fanoušci zvířete jeho únik oslavují a vyjadřují mu podporu.

Ačkoliv italskı WWF tvrdí, že "nebezpečí pro lidi se musí teprve prokázat", v Alpách se podle BBC v roce 2017 odehrál případ, kdy šelma člověka skutečně napadla. Tehdy musela bıt zastřelena medvědice, která zaútočila na staršího muže venčícího psa.

M49 je součástí programu Life Ursus, kterı se od 90. let snaží do volné přírody Trentina znovu vrátit medvědy poté, co zde byli dříve vyhubeni. V současnosti jich v tomto regionu žije 50 až 60.