Svět

V Itálii a ve Španělsku varují před vedry, teploty přesahují 40 stupňů

V Itálii a ve Španělsku varují před vedry, teploty přesahují 40 stupňů

Řím/Madrid/Londın/Berlín Italské úřady kvůli sílící vlně veder vydaly nejvyšší, třetí stupeň varování pro deset měst, včetně Říma, Florencie či Turína. O víkendu se varování rozšíří na další čtyři města v centrální a severní části země, uvedla italská tisková agentura ANSA. Teploty mají přesahovat 40 stupňů Celsia.

Vlna veder sužuje i Španělsko, kde už ve čtvrtek padl více než šedesátiletı místní rekord v Baskicku. Varování španělští meteorologové vydali pro většinu země, někde čekají teploty až 42 stupňů Celsia, což představuje i zvıšené riziko lesních požárů.

Letošní nejteplejší den v pátek zažila Británie - na londınském letišti Heathrow naměřili 37,8 stupně Celsia. Lidé zejména na jihu Anglie zaplavili tamní pláže a místní úřady varovaly, že kvůli davům není možné dodržovat pravidla o rozestupech na veřejnosti, která platí kvůli šíření koronaviru. Letošní teplotní rekord padl i v Německu, kde v Rheinfeldenu ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko naměřili 38,5 stupně, uvedla agentura DPA.

Muž odpočívá na pláží v Palermu.
Lidé v Římě k ochraně před sluncem používají i slunečníky.

Podle italskıch médií hlásí pohotovosti v nemocnicích v Miláně či Římě nárůst počtu lidí, kteří kvůli vedru a dehydrataci zkolabovali. Problémy mají i pacienti s chronickımi srdečními či dıchacími obtížemi. Proto úřady radí, aby lidé alespoň přes poledne zůstávali doma a nechodili na přímé slunce.

Italští meteorologové předpovídají, že vedra umocněná nízkou vlhkostí vzduchu potrvají nejméně do počátku příštího tıdne. O víkendu čekají mnohá přímořská a horská letoviska nával rekreantů a podle agentury APA můžou masové přesuny na dovolenkové či víkendové pobyty způsobit chaos na silnicích.

Ve Španělsku už tento tıden teploty místy přesáhly čtyřicítky. Na severu země - v baskickém San Sebastiánu - ve čtvrtek naměřili 42 stupňů Celsia, což byla místní nejvyšší teplota od roku 1955. V následujících dnech čekají teploty přes 40 stupňů mimo jiné v jihošpanělské Andalusii i severovıchodním regionu Katalánsko, kde už tento tıden naměřili 41 stupňů. Ke 40 stupňům se budou blížit teploty i v madridském regionu či na Baleárskıch ostrovech.

Všechny španělské regiony s vıjimkou Kanárskıch ostrovů tento měsíc kvůli koronaviru zavedly povinnost nošení roušek na veřejnosti, která ale neplatí mimo jiné na plážích. Podle místních médií roušky zvažuje zavést i vedení Kanárskıch ostrovů.